Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arkas: Limanı yük yaşatır yolcu değil

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Arkas: Limanı yük yaşatır yolcu değil

Limanı'nın yolcu turizmine tahsis edilmesine yönelik önerileri değerlendiren duayen işadamı Lucien Arkas, bunun iyi bir fikir olmadığını, limanları yük taşımacılığının yaşatacağını dile getirdi

Alsancak'taki Limanı ile ilgili son dönemde gündeme getirilen "Yolcu limanı olarak düzenlensin" şeklindeki teklife ilişkin olarak Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, olumsuz görüş bildirdi. Nemrut Körfezi'nde konteyner limanı inşa eden SOCAR'ın CEO'su Kenan Yavuz'un, "İzmir Limanı konteyner için değil sadece yolcu gemileri için kullanılsın" yönündeki öneresine ilişkin olarak Lucien Arkas, bu tür bir tartışmanın anlamsız olduğunu vurgulayarak, İzmir Limanı'nın konteyner limanı olarak faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini söyledi. Petkim'in kente bir liman kazandırmasının çok yerinde olduğunun altını çizen ve "Allah bol kazanç versin" diyen Arkas şöyle devam etti: "Sadece yolcu gemileri ile bir liman yaşamaz. Limanı asıl ayakta tutan yük gemileridir. İzmir Limanı da hem yük hem de yolcu gemilerine hizmet verebilir. Nasıl havaalanlarında hiçbir mağaza olmazsa o işletme bir şey kazanamazsa, limanda da yük olmadan bir şey kazanılmaz. İzmir'e bir yolcu terminali de yapılmalı. Ama yük limanı olarak da çalışmalarını sürdürmeli. Kenan Bey hiç endişe etmesin yeni kurduğu liman nasılsa çalışacak, para kazanacak. İzmir Limanı'nı kapatmadan da yeni kurulacak liman iş yapacak. Bu konuda yılların liman işletmecisi olarak ona söz veriyorum." İzmir Limanı'ndaki yatırım çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunan Arkas, "Limanı devlet mi işletecek ya da özelleştirilecek mi? Önce bunun kararının verilmesi gerekiyor. Devlet işletecekse yatırımları tamamlamalı. Ama yeniden özelleştirme düşünülüyorsa bu doğrultuda adımlar atılmalı" dedi.

YÜZMEYE YATIRIM

Lucien Arkas, voleyboldaki Arkasspor mucizesinin ardından, kent için önemli bir proje için de girişim başlatarak, Örnekköy'de yeni bir olimpik yüzme havuzu yapma kararı aldı. Havuz inşaatının önümüzdeki yıl başlayacağını belirtien Arkas, "Bu havuz, yüzme öğrenen çocuklarla dolarken şampiyonlar da yetiştirecek" diye konuştu. Öte yandan, Arkas Holding ile Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) işbirliğinde çevrenin korunmasına yönelik başlatılan proje kapsamında Arkas Holding'in yapımını ve işletimini üstlendiği Arkas TURMEPA II adlı atık alım teknesi, 8'inci sezonunu bitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arkas: Limanı yük yaşatır yolcu değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN