Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkese kazandıran proje

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Herkese kazandıran proje

Geliştirdiği projelerle birçok ilki hayata geçiren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, zihinsel engelli vatandaşların istihdamı amacıyla Engelliler İşletme Kooperatifi ile sözleşme imzaladı

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, korumalı iş yeri hibe desteği projesi çerçevesinde zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların toplumsal hayata kazandırılmasına yönelik olarak İzmir Engelliler İşletme Kooperatifi ile sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre kooperatif, bünyesinde 8 zihinsel ve ruhsal engelli vatandaş istihdam edilecek. Buna karşılık İŞKUR, kooperatifin 249 bin 580 liralık kuruluş sermayesinin yüzde 60'lık bölümü olan 149 bin 748 liralık bölümü karşılayacak. Ayrıca kooperatifin su, elektrik, ısınma ve iletişim giderlerinin yüzde 60'ı da fatura karşılığında ödenecek. En önemli destek ise istihdam edilen engelli vatandaşların maaşlarına olacak. Engelli vatandaşların 1 yıl süreyle asgari ücretle sınırlı olmak kaydı ile maaşlarını ödeyecek olan İŞKUR'un, kooperatife 1 yıl boyunca sağladığı destek 500 bin lirayı bulacak. İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak proje ile bir ilki gerçekleştirdiklerini, amaçlarının engelli vatandaşların toplumsal hayatın her alanına kazandırılması olduğunu ifade etti. Avrupa ülkelerinde korumalı işyeri kapsamında 400 bin civarında engelli vatandaşın istihdam edildiğine dikkat çeken Kabak, "İzmir birçok projede olduğu gibi yine bir ilki başardı. Bu projenin Türkiye'ye örnek olmasını ve yayılmasını diliyoruz" diye konuştu.

REKOR ARTIŞ SAĞLANDI

Cumhuriyetin 100. yıldönümü olan 2023 hedefleri için kurum olarak üstlerine düşeni yapma gayreti içinde olduklarını ifade eden Kabak, göreve başladığı 2012'den bu yana performans odaklı bir yöntem izlediklerini anlatarak, şöyle devam etti: "2008 ile 2012 yılları arasında İzmir'de, özel sektörde toplam işe yerleştirdiğimiz kişi sayısı 35 bin iken, yeni yöntemle 2013'te 48 bin 184 kişiyi işe yerleştirmeyi başardık. İş gücü piyasası analizi ile iş piyasasında öncelikle ne tür elemana ihtiyaç olduğunu belirledik. Ardından da ihtiyaç duyulan alanlarda kurslar düzenledik. İş piyasasının ihtiyacı olmayan alanlarda kurs düzenlerseniz sadece diplomalı işsiz yetiştirmiş olursunuz. İş gücü piyasası analizi ile İzmir'de hangi mesleklerde ne tür elemanlara ihtiyaç var bunu belirlemek için profesyonel bir çalışmaya imza attık. Bir nevi çöpçatanlık yaparak, iş arayan doğru insanı doğru işverenle bir araya getirmeye çalışıyoruz. Amacımız geride bir hoş sada bırakabilmek." İzmir Enternasyonal Fuarı'nda 2012'de bir ilki gerçekleştirerek stant açtıklarını hatırlatan Kabak, "Fuar boyunca bu stantta vatandaşımızı çalışmalarımız konusunda bilgilendirdik, iş taleplerini aldık. Hatta fuar esnasında kurduğumuz bu stantla Menemen'de bir kişiyi işe bile yerleştirdik. Takip eden yıllarda da katılım gösterdiğimiz fuarın yanı sıra Forum Bornova, Konak Meydanı, Gaziemir Optimum Alışveriş merkezi gibi birçok yerde de kurduğumuz stantlarla vatandaşımıza hizmet götürdük. Tam bir ekip çalışmasını hayata geçirerek çok sayıda işsiz vatandaşımıza iş imkânı sunduk" şeklinde çalışmaları hakkında bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkese kazandıran proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN