Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Satranççı baba-oğul madalyaları topluyor

Türkiye'ye satrançta 11 yaşındayken dünya şampiyonluğu getiren Cankut Emiroğlu ve antrenörlük yapan babası Zafer Emiroğlu, emin adımlarla ilerliyor

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Satranççı baba-oğul madalyaları topluyor
Anaokulunda yaramazlıklarıyla ailesi ve öğretmenlerine zor günler yaşatan Cankut Emiroğlu'nun satrançla tanışması hayatını değiştirdi. 11 yaşında Türkiye'ye satrançta ilk dünya şampiyonluğunu getiren Yaşar Üniversitesi öğrencisi Emiroğlu ile satranca yeniden başlayan ve antrenörlüğe kadar yükselen babası Zafer Emiroğlu, Türkiye'ye madalyalar kazandırmaya devam ediyor. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi "Büyük Usta" unvanlı milli satranççı Cankut Emiroğlu, önceki hafta Hatay'da yapılan Türkiye Yıldırım Satranç Şampiyonası'nda birinciliklerine bir yenisini daha ekledi. 2006 yılında Okullar Arası Dünya Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkan, 2011'de Dünya 2'ncisi ve Avrupa Şampiyonu, 2013'te Akdeniz Gençler Şampiyonu, 2014'te de üniversiteler arası şampiyonada birinci olan ve 10'larca Türkiye şampiyonluğu bulunan Cankut Emiroğlu, şampiyonluklarının arkasında yatan sırrın, anaokulu yıllarında hiperaktivitesini kontrol altına almak için bu spora başlaması olduğunu söyledi.

YENİ SPORCULAR YETİŞİYOR

Cankut Emiroğlu'nun en büyük destekçisi ise aynı zamanda antrenörlüğünü de yapan babası Zafer Emiroğlu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nde satranç antrenörlüğü yapan Zafer Emiroğlu, üniversitede amatör olarak oynadığı satranca Cankut'un bu spora başlamasıyla yeniden döndüğünü kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Satranççı baba-oğul madalyaları topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN