Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni boya yok bahane çok!

Başkan Aziz Kocaoğlu, Çakabey gemisinin tersaneye geri gönderilme sebebini önce "ufak tefek sorunlar" sonra da "yeni teknoloji boya bulundu" diye açıkladı. Kocaoğlu'nun yanlış bir tutum içinde olduğunu söyleyen gemi uzmanları,"Yeni boya bulunsa önce mühendislerin haberi olur" dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Yeni boya yok bahane çok!
İç körfezde yolcu taşıma amacıyla alınan gemilerden Çakabey'in, seçimden hemen önce 'e getirilip, 84 gün iskelede bekletilmesini, 5 ay çalıştırıldıktan sonra da yapıldığı tersaneye geri gönderilmesini sorgulayan uzmanları ve gazetecileri "kentlinin moralini bozmaya çalışmakla" suçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Yeni teknoloji boya bulundu, onun için gemi boyanmaya gönderildi" şeklindeki açıklaması, bu alanın uzmanlarını tatmin etmedi. Geminin imal edildiği tersanenin yetkilileri de yeni bulunan bir boyanın söz konusu olmadığını söyledi. Gemicilik sektöründe boyama işleminin "ufak-tefek" diye adlandırılamayacağını kaydeden uzmanlar, "Ayrıca gemi imalatıyla ilgili yeni bir teknoloji geliştirilse, yeni bir boya bulunsa bundan önce gemi mühendislerinin haberi olur" dedi.

VASIFLARIMIZ HİÇE SAYILIYOR

Kocaoğlu'nun tutumunu ve "herkes yerli yersiz beyanat veriyor" biçimindeki tepkisini eleştiren Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) İzmir Şubesi Başkanı Hakkı Toros, şöyle konuştu: "Ben herkes değilim. GEMİMO İzmir Şube Başkanı olarak bu benim görevim ve İzmirlinin doğruları görmesi için hemşehrilerime borcum. 45 senelik meslek hayatımda doğru olmayan, yalan, yanlış tek bir rapor ve beyanat vermedim. Uluslararası tecrübemi, meslek ahlakımı, bilgimi ve meslektaşlarıma saygımı tüm denizcilik camiası iyi bilir. Demek ki bu vasıflarımızı Sayın Aziz Kocaoğlu hiçe sayıyor. Önemli değil, önemli olan denizcilik mesleğini bilenlerin, hakkımdaki fikirleridir. Sayın Kocaoğlu, beyanatında samimi değil. Maalesef yanlış tutumunu hala devam ettiriyor.Biz bütün bunlara rağmen ulaşım yetkililerinin Başkanı yanlış bilgilendirdiklerini tekrar söyleyelim. Geminin tutanağındaki onlarca eksikliği tüm denizciler biliyor. Gemi boya için gidiyormuş. Bu biz denizcilerce kabul edilemez ve ciddi olmayan eksik bir beyandır."

CEVAPSIZ SORULAR

Egeli SABAH'ın ulaştığı, yeni nesil gemilerin üreticisi Özata Tersanesi Dış Ticaret Müdürü Hulusi Ataseven, Çakabey'in tekrar boyanacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu'nun, "yeni boya bulundu" sözlerine ilişkin Ataseven "Çakabey aynı firmanın daha iyi bir boyası ile boyanacak. Gemi bakım için boyanacak. Yeni bir boya bulunmadı" dedi. "Diğer gemilerde 6 ay sonra bakım için boyanmaya gelecek mi? Çakabey'in yeni boya masrafını Büyükşehir Belediyesi mi üstlenecek?" şeklindeki soruları ise cevapsız bırakan Hulusi Ataseven, "Biz firma olarak sadece Büyükşehir Belediyesi'ne karşı sorumluyuz" demekle yetindi. Özata Tersanesi'ne gönderilen Çakabey, boyama işlemi için kızağa çekilecek. 15-20 gün sürecek boya işleminin, boya yapılacak bölgedeki temizlik ile birlikte 1 ay süreceği öğrenildi. Aziz Kocaoğlu ve Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'da bürokrat olduğu ortaya çıkan Gemi Mühendisleri Odası (GMO) İzmir Şube Başkanı Prof.Dr. Gökdeniz Neşer, yaptıkları açıklamalarda, yeni nesil gemilerinin "ufak-tefek sorunları" olduğunu ifade etmişti. Otoritelerin "ufak tefek sorun için gemi tersaneye geri mi gönderilir" demesi üzerine bir açıklama daha yapan Kocaoğlu, bu kez gemilerde sorun olmadığını, "yeni teknoloji boya ile boyanması için" gönderildiğini söylemiş, eleştirilere tepki göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni boya yok bahane çok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN