Meğer deplase işi ihalesiz verilmiş!

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Meğer deplase işi ihalesiz verilmiş!

İş güvenliği koşulları yerine getirilmediğinden Bakanlık müfettişlerince mühürlenen ve bir süreliğine inşaat çalışmaları durdurulan Gaziemir'deki fuar alanında yeni bir skandal daha var

Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Gaziemir'deki yeni fuar alanının inşaatındaki enerji nakil hattı deplasesi işinin, ihalesiz olarak yüklenici firmaya verildiği ortaya çıktı. Egeli Sabah'ın, inşaat alanında işçiler açısından can güvenliği riski olan eksiklikleri ortaya çıkarmasının ardından Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor doğrultusunda eksikler giderilene kadar inşaat mühürlenmişti. Eksiklerin giderilmesiyle mühür kaldırıldı ve geçen hafta çalışmalar yeniden başladı. Bu arada yüklenici firma yetkilileri şantiye sahasının tam ortasından geçen yüksek gerilim hattının yıl sonuna kadar deplase işleminin tamamlanacağı yönünde açıklama yaptı. Oysa yeni fuar alanı inşaatının ihalesi yapılmadan önce dosya alan firmalara deplase işinin bu ihale kapsamında olmadığı bildirilmişti. Firma yetkililerinin buna rağmen deplase işinin yapılacağı yönündeki açıklaması üzerine konuyu araştıran Egeli Sabah, Büyükşehir Belediyesi'nin işi ihalesiz olarak Ermit İnşaat'a verdiğini belirledi.

PEKİ NASIL VERİLDİ?
İhale yasası, mevcut ana işten ayrılması teknik açıdan mümkün olmayan, idareyi külfete sokmayan, yapılması zorunlu işleri, anahtar teslimi ihalelerde yüzde 10, birim fiyatlı işlerde ise ihale bedelinin yüzde 20'si oranında keşif artışı ile ihaleyi alan firmaya ya da onun alt taşeronuna yaptırılabilmesine imkan sağlıyor. İddiaya göre Büyükşehir Belediyesi de buradan hareketle Ermit İnşaat'a deplase işini verdi. Fakat deplasenin keşif artışı kapsamında yapılabilmesi için bu işin önceden yapılması öngörülmeyen bir imalat olması gerekiyor. Yüksek gerilim hattının deplasesi ise bu kapsama girmiyor. Çünkü Büyükşehir Belediyesi projeyi hazırlarken yüksek gerilim hattının mevcut hali ile korunmasını öngörüyor. İhale aşamasında da dosya alan firmalara mevcut hattın deplasesinin bu ihale kapsamında olmadığı yazılı olarak Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek imzası ile bildiriliyor. Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi, ihale şartı olan bir maddeyi değiştirerek inşaat başladıktan sonra deplase işini "keşif artışı" kapsamına sokup, yüklenici Ermit İnşaat'a veriyor. Böylece rekabet koşulları oluşmuyor, yüklenici firma deplase işini alt taşeronuna yaptıracağı için hem alt taşeron hem de yüklenici bu işten kar elde ediyor. Büyükşehir Belediyesi iddiaya göre işi direkt alt taşerona yaptırabilecekken, bu yola gitmeyip kurumu zarara uğratmış oluyor.

UYARILAR DİKKATE ALINMADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, göreve geldiği 2004 yılında, Kültürpark'ın yetersiz kalması nedeniyle yeni fuar alanı arayışlarına girdi. Gaziemir'de ESBAŞ'ın yanında yer alan 330 dönümlük alan, en uygun yer olarak belirlendi. Yıllar süren kamulaştırma çalışmalarının ardından Mart 2013'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle yeni fuar alanının temeli atıldı. İhaleyi kazanan Ermit İnşaat'a tanınan süre 14 Temmuz 2014'te sona ermesine rağmen inşaat bitmedi. Çalışmaları bitmesine engel olan enerji nakil hattının deplasesi Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olduğu için Ermit İnşaat mahkeme kanalı ile durum tespiti yaptırdı. Mahkemenin atadığı bilirkişiler yüksek gerilim hattının çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini tespit etti. Bu arada inşaat alanında incelemelerde bulunan bilirkişiler inşaat sahasında can güvenliğinin riske atıldığını, TEİAŞ'ın uyarılarının dikkate alınmadığını belirledi. Egeli Sabah'ın haberlerini ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu Müfettişleri, şantiyedeki incelemelerinin ardından 8 maddeden oluşan eksikler tamamlanıncaya kadar inşaatı durdurdu. Eksikler tamamlanınca geçen hafta mühür kaldırıldı ve çalışmalara başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meğer deplase işi ihalesiz verilmiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN