Engelli derneğine Büyükşehir ayıbı

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin 16 bin liralık kira borcu nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından icraya verilmesi, dernek üyeleri ve yöneticilerini üzdü

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Engelli derneğine Büyükşehir ayıbı
Türkiye'nin en eski engelli derneği Sakatlar Derneği İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Konak Center'daki dükkanların 16 bin liralık kira borcu nedeniyle mahkemeye verildi. Borçlar nedeniyle icra işlemleri başlatılan derneğin tahliyesi için 4. İcra Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı. 2009 yılından beri İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Konak Center'da bulunduklarını ifade eden Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Erdem Çerçioğlu, duruma isyan ederek, "Bugüne kadar 20-25 bin lira ödeme yaptık. 20 bin liraya yakın borcumuz var. Çok iddialı konuşuyorum. Türkiye'de hiçbir engelli derneği bugüne dek bu kadar yüksek raiç bedelle bu kadar çok kira ödememiştir" dedi.

TEKERLEKLİ SANDALYEYE HACİZ
Konak Center'daki 4 dükkanları bulunduğunu, bunlardan birinin dernek binası olarak, 3'ünün eğitim amaçlı kullanıldığını anlatan Başkan Çerçioğlu, "Bize indirim yapıldı ama herhangi bir gelirimiz olmadığı için borç artıyor. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde dernekler, belediyelerle protokol yapmış, Kastamonu, eski belediye binasını tahsis etmiş, yıllık 200 lira bedelle. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, CHP'li İzmir Milletvekillerinin tamamına ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na dosya verdik. 'Tamam bakalım edelim' diyorlar ama kapıdan çıkınca yardımcı olan yok. Şimdi icraya verdiler. Haciz için gelirlerse bağışlanan tekerlekli sandalyeler ile birlikte bilgisayarları alabilirler" diye konuştu.

ELLERİNE NE GEÇECEK?

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı şubelerinin Büyükşehir Belediyesi'ne kira ödemediğine dikkat çeken Çerçioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Onlara yapılıyor da bize neden yapılmıyor? Engelsiz İzmir diye bir proje çıkardılar. Projeye ne kadar para harcandığı ve bütçesi belli değil. Engelsiz İzmir Kongre Başkanı Levent Köstem bugüne kadar bir tane engelli derneğini ziyaret etmemiştir. Buraya gelen insanlar bilgisayar, Türk işaret dili, okuma yazma kursu alıyorlar. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. 700-800 üyemiz var. Eğer burada engellinin sırtından para kazanılıyorsa, bugün burayı terk ederiz. Burada tamamı belediyeye ait 20 tane boş yer var. Tamamı dolu olsa ve belediyeyi zarara uğratıyor olsak neyse. Sivil toplum kuruluşunu görmezden gelmek sosyal belediyeciliğin neresinde var? Desteklemeyi bırak köstek olmaya çalışıyorlar. Avukat da dahil olmak üzere herkes engelli derneğinden para mı alınır diyerek bu duruma karşı çıkıyor. Ne yapalım? Dergi bastırıp insanlara zorla mı satalım? Dilenelim mi? Bu şube kapandıktan sonra eline ne geçecek?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli derneğine Büyükşehir ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN