Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafın ayağına sıkmayın

Başkan Kocaoğlu'nun kruvaziyer limanın Bayraklı'ya yapılmasına yönelik önerisine tepki gösteren Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, "Liman taşınırsa küçük esnafın hali harap olur" dedi

Esnafın ayağına sıkmayın
İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrasında Alsancak Limanı'nın kapasitesinin artırılarak yerinde kalması ve Bayraklı'ya yeni bir kruvaziyer limanı kurulmasını önerisi, Kemeraltı esnafının tepkisini çekti. Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, Başkan Kocaoğlu'nun Kruvaziyer Limanı'nın Bayraklı'ya taşınması yönündeki açıklamalarına, "Bu enteresan fikir nereden çıkıyor anlamıyorum. Limanı taşıyarak ayağımıza sıkmayın" dedi. Bayraklı'nın Tarihi Kemeraltı Çarşısı'na uzak olması nedeniyle turistin gelmeyeceğini dile getiren Kaya, "Kruvaziyer limanının Bayraklı'ya yapılması fikri nerden çıkıyor, ne enteresan fikirdir anlamadım. Turistlerin Kemeraltı'na girebilmesi için toplantılar yapıyoruz, mesai harcıyoruz. Limanı Bayraklı'ya yapmak yerine Konak Pier'in oraya yapın. Yaşlı turist Konak'a gelene kadar yoruluyor. Bayraklı'dan hiç gelmez. Küçük esnafın ayağına sıkıyorsunuz" dedi.

"KARŞISINDAYIZ"

Limanın taşınması fikrinin Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafına da sorulması gerektiğini anlatan Kaya, "Bayraklı'ya kruvaziyer limanı çok abzürt bir düşünce, kente faydası yok. Limanı Konak Pier'in olduğu bölgeye yapın gelen turistler Saat Kulesi'ni, Tarihi Kemeraltı'nı görsünler. Biz yaşlı insanları gezdirelim, kültür yolu yapalım diye uğraşırken onlar limanı taşıyalım diyor" dedi. Kemeraltı olarak bu işin karşısında olduklarını söyleyen Kaya, "Kocaoğlu'nun, İzmir'in en hassas dengesiyle oynamasını istemiyoruz. Türkiye'nin en büyük istihdam sağlayan yer Tarihi Kemeraltı Çarşısı'dır. 50 bin insan çalışıyor. Fikir kimden çıkıyorsa önce bize danışsın. Liman'dan gelen turisti taksicilere emanet ediyorsun zaten. Onlar da Aydın'a, Efes'e gidiyor. Gelen turiste sahip çıkamıyoruz. İki tur otobüsü ile turistleri gezdirmekle olmuyor bu işler" dedi.

KOCAOĞLU NE DEMİŞTİ?
Aziz Kocaoğlu, İzmir Ekonomik Kalkınma toplantısında, "Hiçbir muhalif görüş olmadan mutabık kaldığımız konu, Alsancak Limanı'nın yük limanı olarak gücünün artırılarak büyütülmesi oldu. Ben kruvaziyer limanının konteyner limanından çıkartılması ve Bayraklı sahiline yayılmasını da önerdim. Oradan Konak'taki tarihi bölgeye gitmek isteyen vapurla Konak veya Pasaport'a geçecek. Karşıya geçtikleri zaman da İZBAN ile bir yaya yolu bağlantısı kurulup bugün Aliağa ve Torbalı, önümüzdeki dönemde Selçuk ve Bergama yönüne gitmesi konusundaki görüşlerimizi paylaştık" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafın ayağına sıkmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN