Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 bin çalışanın gözü kulağı bu ihalelerde

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 6 bin 730 işçinin kaderini, biri 24 diğeri 25 Kasım'da yapılacak hizmet alım ihalesi belirleyecek. Eğer taşeron şirketler, belediye şirketlerinden daha düşük teklif verirse, Başkan Kocaoğlu son zamanların en büyük işçi krizi ile karşı karşıya kalacak

Giriş Tarihi: 3.11.2014
7 bin çalışanın gözü kulağı bu ihalelerde
Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZENERJİ'de 1170 işçiyi 3 ay süreyle işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya getiren hizmet alım ihalesinde yaşanan sıkıntı şirkette kadrosu bulunan işçileri tedirgin ederken şimdi de tüm gözler Kasım ayı sonunda yapılacak iki büyük hizmet alım ihalesine çevrildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli birimlerinde görev yapan 6 bin 730 işçinin kaderini, biri 24, diğeri 25 Kasım'da gerçekleşecek iki ihale belirleyecek. İhaleye belediye şirketlerinin yanı sıra taşeron firmalar da girip teklif verebilecek. Eğer İZENERJİ ihalesinde olduğu gibi taşeron şirketler belediye şirketlerinden daha düşük teklif vermesi durumunda İzmir Büyükşehir Belediyesi son zamanların en büyük işçi krizi ile karşı karşıya kalacak. Belediyenin çeşitli birimlerinde görev yapan toplamda 6 bin 730 işçi, işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek. İhaleyi alan firma 1 Ocak 2015'te işbaşı yapacak. Toplam süresi 3 yıl olan ihale 31 Aralık 2017'de sona erecek. Her iki ihaleyi de belediye şirketlerinin alması halinde 6 bin 730 kişi derin bir oh çekecek. İşçiler ihale kapsamı 3 yıl olduğu için bu süre zarfında işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmayacak.

SIKINTI YAŞANABİLİR
İlk ihale 24 Kasım tarihinde saat 10.00'da gerçekleşecek. Belediyenin çeşitli birimlerinde çalıştırılmak üzere toplamda 4 bin 726 kişiyi kapsayan ihale 3 yıllık süre için geçerli olacak. İhaleye belediye şirketlerinin yanı sıra taşeron şirketlerin de katılıp teklif verecek olması işçiler arasında büyük tedirginlik yarattı. İkinci büyük ihale ise 25 Kasım'da saat 14.00'te gerçekleştirilecek. Diğer ihalede olduğu gibi bu ihaleye de belediye şirketlerinin yanı sıra taşeron şirketler de katılıp teklif verebilecek. 25 Kasım'daki ikinci ihale 57'si engelli toplamda 2004 işçiyi kapsayacak. İhaleyi kazanan firma 1 Ocak 2015'te iş başı yapacak. İhale süresi 31 Aralık 2017'de sona erecek. Bu ihaleyi de belediye şirketlerinin alması halinde 2004 şirket personeli 3 yıl süreyle derin bir oh çekecek. İhale süresi sona erene kadar şirket işçileri iş güvencesi altında taşeron tehdidi yaşamadan işlerini yapabilecek. Yapılacak bu iki ihalelerde İZENERJİ'de olduğu gibi taşeron firmaların belediye şirketlerinden daha düşük teklif vermesi halinde Büyükşehir Belediyesi, tarihinin en büyük işçi krizi ile karşı karşıya kalabilecek.

DÜZENLEME ŞART

Durum böyle olunca göreve geldiği günden bu yana taşerona karşı mücadele veren ve belediye çatısı altında taşeronu büyük ölçüde bitiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu taşeronluk sistemine karşı verdiği mücadelede derin bir yara almış olacak. Belediye şirketlerinde örgütlü DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da belediye şirketlerinde görev yapmakta olan personelin zarar görmemesi, İzmir halkına verilen hizmetin aksamaması için ihale şartnamelerinin özenli şekilde hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Belediye hizmetlerinin İzmirliye daha düzgün eller tarafından verilebilmesi için bunun gerekli olduğunu ifade eden Sarı, "Teknik şartnamelere ihaleyi alacak firmanın çalıştıracağı elemanların en az 5 yıl, 10 yıl kamuda çalışmış, tecrübeli elemanlar olması şartının konması gerekiyor. Bu sayede İzmir halkının alacağı hizmetlerden dolayı mağdur olmasının da önüne geçilebilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 bin çalışanın gözü kulağı bu ihalelerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN