Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farklı arayışlarınızı 'le değerlendirin

Venedik'te Costa Crociere firmasının CEO'su Micheal Thamm ile görüşen İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ", farklı arayıştaki kruvaziyer şirketleri için eşsiz alternatifler sunuyor" dedi

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Farklı arayışlarınızı İzmir'le değerlendirin
Carnıval Corporation'un Avrupa'daki en büyük şirketi olan Costa Crociere firmasının en yeni gemisi Costa Diadema, Venedik Marghera tersanesinde düzenlenen tören ile ilk yolculuğuna çıktı. Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın da davet edildiği törende denize indirilen Costa Diadema, Costa firmasının en büyük gemisi. 550 milyon euroya mal olan, 132.500 gross ton ağırlığındaki geminin yolcu kapasitesi 3700 ile 4298 arasında değişiyor. Gemi; Napoli, Spezia, Savona, Marsilya, Barselona ve Palma de Mallorca arasında sefer yapacak.

"DAHA ÇOK KULLANACAĞIZ"
Costa Diadema'nın denize indirilme törenine davetli olarak katılan Demirtaş, Costa Crociere CEO'su Michael Thamm ile de görüştü. Görüşmeye ayrıca Costa Crociere, Aida Cruises ve Ibrecruceros şirketleri Liman ve Liman Altyapıları Başkan Yardımcısı Roberto Ferrarini, Costa Crociere Finansal Bölge Yöneticisi Tom Strang ve İzmir Ticaret Odası Kruvaziyer Sorumlusu Mine Güneş de katıldı. Yapılan görüşmede Thamm, tüm dünyada kruvaziyer sektörünün yeniden ele alınması gerektiğini, müşteri profilinin çok farklılaştığını, bu nedenle yeni arayışlar içinde olduklarını belirterek, ve bu anlamda İzmir'i de daha çok kullanabileceklerini söyledi. Thamm, aynı grupta yer alan Aida'nın da yeni bir planlamaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Buna karşılık görüşmede Costa yöneticileri, Türkiye'de römorkör, pilotaj, fener ve sahil sağlık ücretlerinin yüksek olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini belirtirken, Türkiye'de yaşanan siyasal gelişmelerin, çözüm sürecinin de ülkenin güvenilirlik imajının da önemli olduğunu, turistlerin tercihlerinde güvenlik konusunun çok belirleyici olduğunu ifade etti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, yüksek olan ücretlerin düşürülmesi için hükümet nezdinde devamlı çalışmalar yaptıklarını belirtirken, "Ülkemizde çözüm sürecinin hızlanması gerekiyor. Çünkü Avrupa'dan olaylar çok farklı görünüyor" dedi. İzmir'in farklı arayıştaki kruvaziyer şirketleri için eşsiz bir alternatif olduğunu belirten Demirtaş, "Aida Cruises gemileri de İzmir'den çıkış yapabilir. İzmir yolcu değişim limanı olabilir. Artık kentimizden pek çok kente direkt uçuşlar var, bunlar sayesinde İzmir homeport olarak kullanılabilir. Ülkemiz ayrıca 75 milyonluk bir pazar, bunu da kruvaziyerde kullanabilirsiniz" dedi.

ANKARA'YA DAVET ETTİ
Demirtaş ayrıca, Thamm'ı bu yıl sonuna kadar Ankara'da geniş katılım ile yapılması planlanan CRUISE TURKIYE toplantısına davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farklı arayışlarınızı İzmir'le değerlendirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN