Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet, çözüm sürecini iyi işledi

'de yaşayan Güneydoğu halkını en iyi şekilde temsil ettiklerini belirten Anadolu Birliği Genel Başkanı Ferhan Ademhan, "Hükümet, çözüm süreci ile ilgili çok önemli aşamalar kaydetti. Her kesim üstüne düşeni yapmalı" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Hükümet, çözüm sürecini iyi işledi
Egeli Sabah Haber Müdürü Ahmet Uzan'ı ziyaret eden Anadolu Birliği Genel Başkanı Ferhan Ademhan, kurulması planlanan Konfederasyonu hakkında bilgi verdi. Henüz taslak aşamasında olduklarını belirten Ademhan, "Geçtiğimiz yıl Anadolu Birliği çatısı altında 87 dernek, geçtiğimiz günlerde de 121 sivil toplum kuruluşuyla Türkiye'nin birlik ve beraberliği adına toplantı geçekleştirerek bir bildiri yayınladık. Bu toplantılarda konfederasyon kurulması görüşü ortaya çıktı. İzmir Konfederasyonu adı altında bir sivil toplm kuruluşunun ihtiyaç olduğu tespit edildi. Bu oluşumun içinde, Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu, Ege, Balkanlar her kesimden dernek ve federasyon olacak" diye konuştu.

"SİYASETE İZİN YOK"
Toplantılarda bu kurumun siyaset için değil hizmet için, İzmir için bir arayaya gelmesi gerektiğini vurguladığını belirten Ferhan Ademhan, "Bunu İzmir'e ve Türkiye'ye hizmet için yapacağız. Siyaset olmayacak. Her federasyon bu çatı altına gelebilecek. Bir çok kurumla görüştük. Öncelikle hemşericilik ve siyaset bu oluşumun içinde yer almayacak. Eğer bu oluşum içinden siyaset yapmak isteyen arkadaşımız olursa. Bu şapkayı çıkarır, gider siyaet şapkasını giyer ve aday olur. Yönetim kurulu kararı olmadan başkan açıklama yapamayacak. Her dönem bir aday başkanlık yapacak. Bunu kurayla belirleyeceğiz. İzmir için ters giden ne varsa onunla ilgili görüşümüzü belirteceğiz. Kimseden bir beklentimiz olmasın. Böyle bir oluşumu da İzmir'e hediye edelim" dedi.

"SAĞDUYU ÇAĞRISI"
İzmir'de Güneydoğu'lu bölge halkını temsil eden en güçlü STK'lardan biri olduklarını belirterek, yeni yapılanmaya gittiklerini ve bir düşünce kuruluşu gibi hareket ettiklerini kaydeden Ferhan Ademhan, "Hükümetimiz 50 yıl önce yapılması gerekenleri yapıyor. Gecikmiş adımları atıyor. Bu adımları atmaya şimdiye kadar hiçbir hükümet cesaret edemedi. Çözüm süreci ile ilgili hükümet çok büyük ve önemli adımlar attı. Süreci bugüne kadar getirdi aslında çok iyi noktaya getirdi. Ancak çözüm iradesinden kesinlikle geri adım atılmasını istemiyoruz. Her kesim üzerine düşeni yapmalı. Toplumu germeden, özellikle seçim dönemine kadar ve seçim günü sağduyulu bir şekilde bu süreci başarıya ulaştırmalı" dedi. Ferhan Ademhan, Akil Adamlar Heyeti'nin misyonunu tamamladığını ve Türkiye iş dünyasının da içinde bulunduğu yeni bir akil adamlar heyetinin bu süreçte vitesi yükselteceğini belirtti, "Özellikle bölgenin ekonomik yapısını bilen iş adamlarına, kanaat önderlerine bu heyette yer verilmeli, onların bölgeyi ele alan görüşleri doğrultusunda bir rapor hazırlanmalı "dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet, çözüm sürecini iyi işledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN