Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım sektörü ihracatı ayakta tutmayı başardı

Ege İhracatçı Birlikleri ekim ayı ihracatında, sanayi ürünleri yüzde 9'luk düşüş yaşarken, tarım ürünleri sektörü ise yüzde 25'lik artış gösterdi. Özellikle kuru meyve ihracatında rekor artış oldu

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Tarım sektörü ihracatı ayakta tutmayı başardı
Ege İhracatçı Birlikleri 2014 yılı Ekim ayında 1 milyar 25 milyon 105 bin dolarlık ihracata imza attı. Ege İhracatçı Birlikleri'nin kayda aldığı ihracat rakamı 2013 yılı Ekim ayına göre yüzde 3 arttı. EİB'nin ihracatı Ocak -Ekim döneminde yüzde 3'lük artışla 10 milyar 282 milyon 318 bin dolara ulaşırken, son bir yıllık dönemde Egeli ihracatçıların Türkiye'ye kazandırdığı döviz rakamı yüzde 5'lik gelişimle 12 milyar 514 milyon 291 bin dolara yükseldi. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan ihracatta, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 9'luk düşüşle 498 milyon 608 bin dolarda kalırken, tarım ürünleri ihracatı ise özellikle kuru meyve ve tütün ihracatındaki rekor artışlar sayesinde yüzde 25'lik artışla 451 milyon 894 bin dolara çıktı. Madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 17'lik düşüşle 74 milyon 602 bin dolara indi. Ekim ayında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinden 9 tanesi, 2013 yılı Ekim ayına göre ihracatını arttırma başarısı g��sterirken, 3 birlik ise geçen yılki ihracat rakamlarının gerisinde kaldı.

HAZIR GİYİM YÜKSELİŞTE

Kuru incir ihracat sezonunun başlamasıyla birlikte Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 141 milyon 2 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı ve en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği ise, yüzde 92'lik ihracat artış başarısı yakaladı ve 95 milyon 372 bin dolarlık dövizi Türkiye'ye kazandırdı. Ege Tütün İhracatçıları Birliği'nin son bir yıldaki ihracat rakamı ise 1 milyar 23 milyon dolara ulaştı. Ege Demir ve Demir Metaller İhracatçıları Birliği 2013 yılı Ekim ayındaki performansını tekrarlayarak 129 milyon 829 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği yüzde 14'lük ihracat artışıyla 108 milyon 710 bin dolarlık dışsatımla listenin üçüncü sırasında yer buldu. Hazırgiyim ihracatı son bir yıllık dönemde 1 milyar 417 milyon 86 bin dolara çıkarak 1.5 milyar dolar hedefine bir adım daha yaklaştı. Çin'de inşaat sektöründeki durgunluktan olumsuz etkilenen Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin ihracatı Ekim ayında yüzde 17'lik düşüşle 74 milyon 602 bin dolara gerilerken, Ege İhracatçı Birlikleri sıralamasındaki yeri ise 5. basamak oldu. Ege İhracatçı Birlikleri içerisinde son bir yıllık dönemde yüzde 21'lik ihracat artışıyla birinci birlik konumundaki Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ekim ayında yüzde 14'lük ihracat artış başarısı yakaladı ve 68 milyon 351 bin dolar döviz girdisi sağladı. İhracatı yüzde 3 gerileyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin ihracat rakamı ise 63 milyon 67 bin dolar olarak kayıtlara geçti. İhracat artışında istikrar abidesi olan Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 13'lük yükselişle 43 milyon 509 bin dolara ulaştı. İhracatını yüzde 23 geliştiren Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ülkemize 30 milyon 290 bin dolarlık döviz kazandırdı.

DÖVİZ KURU GERİLEDİ

Döviz kurlarında Ekim ayında yüzde 3 seviyesinde gerileme yaşandığına dikkati çeken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa Birliği pazarındaki durgunluğa, Ortadoğu pazarındaki karışıklığa ve Ekim ayında döviz kurlarındaki erimeye rağmen Eİ'nin 1 milyar 25 milyon dolar ihracat rakamını başarılı nitelendirdiklerini, döviz kurlarındaki gerilemenin kendilerini tedirgin ettiğini, döviz kurlarında enflasyonla uyumlu bir dalgalanma beklediklerini, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını tekrar gözden geçirmesini istediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım sektörü ihracatı ayakta tutmayı başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN