Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kurtarma değil tahribat yapılıyor'

Gediz Deltası'nda bulunan Homa Dalyanı'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ege Üniversitesi tarafından yürütülen proje, Doğa Derneği'ne göre kuşların üreme alanlarını ortadan kaldıracak

Giriş Tarihi: 9.11.2014
'Kurtarma değil tahribat yapılıyor'
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin ortaklaşa yürüttükleri Homa Dalyanı'nındaki kurtarma projesinin, amaçlananın aksine, bölgenin tahrip edilmesine yol açacağı öne sürüldü. Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, Gediz Deltası'nda bulunan ve birinci derece sit alanı vasfıyla koruma altında olan Homa Dalyanı'ndaki kurtarma çalışmalarının İzmir Kuş Cenneti'ndeki kuş türlerini azalma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını belirtti.

İŞ MAKİNESİ GİRMEMELİ
Söz konusu çalışmalarla kuşların üreme alanlarının yok edildiğini ileri süren Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Bu bölgede iş makinesiyle çalışma yapılmamalı. Dalyanlar binlerce yılda oluşan dinamik yaşam alanları. Homa Dalyanı'nda kuluçkaya yatan kuş türleri ile öngörülen kanal projesinin çakıştırıldığı harita, sorunun büyüklüğünü ortaya koyuyor. Yapılacak kanal hem kuş adalarının erimesini hızlandıracak hem de kuşlar için hassas kıyı kordonunu ana karaya bağlayacak. Kuzey batıda yarı parçalı olan dalyan sınırı, karadan bağımsız ve tam da bu sebeple Karagagalı sumru için Türkiye'de güvenli tek yer. Bu alanın tamamı deniz kabukları ve kumdan oluşuyor ve dalyanlara özgü bir alan. Bu alan kara ile bağlanırsa tüm işlevini yitirecek. Zaten Gediz Deltası'na koruma statüsünü kazandıran bu habitatlar ve canlı türleri. Bu duvarın iş makineleri ile değiştirilmesi bir yana alana iş makinelerinin sokulması bile düşünülmemeli. Bunun yanı sıra açılan kanalın, mevcut duvarları da güçsüzleştireceğini düşünüyoruz. Doğal bir alanı havuza çevirecek bu girişim dalyanın iç tarafında üreyen kuş türlerini de tehdit ediyor. Projenin ekosistem üzerindeki etkisi üzerine hiçbir çalışma yapılmamış. Bizim yaptığımız çalışma hangi canlılar için bu alanın yaşamsal öneme sahip olduğunu ve dolayısı ile proje tarafından tehdit edildiğini gösterdi. Ramsar Sözleşmesi gibi uluslararası mevzuat kapsamında bile koruma altında olan bu doğal zenginliği geriye dönüşsüz olarak tahrip edecek projenin iptalini bekliyoruz."

SIKI KABUL ETMEDİ
Homa Dalyanı'nı kurtarma projesininin başındaki isimlerden biri olan Prof. Dr. Mehmet Sıkı, iddialara katılmadığını belirterek "Homa Dalyanı'ndaki çalışmalar kuş cennetinin geleceğini teminat altına alıyor. Yok oluşu durdurmak ve kuşların mutfağındaki yangını söndürmek için örnek bir çalışmadır. Dalyanın tekrar canlanmasını sağlamak için su dolaşım kanalı açılacak, çıkan malzeme ile de yok olan orta ada tekrar tesis edilecektir" dedi. Homa Dalyanı'nın batı kıyı bandı ile kuzey kıyı bandı, kum ve deniz kabuklarından oluşuyor. Dünyada çok nadir görülen ve Ege Bölgesi'nde türünün tek örneği olduğu kaydedilen deniz kabuklarının üstüne denizden çıkarılan kum ve balçık dökülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kurtarma değil tahribat yapılıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN