Ballı mülk sahibinin kimliği ortaya çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, taşınmadan kirasını ödediği Akdemir Plaza'nın sahibi Abdülkadir Ferahlı. Belediye binada yapacağı tüm yenileme çalışmaları karşılığında 1 kuruş bile talep etmeyecek

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Ballı mülk sahibinin kimliği ortaya çıktı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin adeta "ballı kira sözleşmesi" yaptığı ancak ismini sır gibi sakladığı, Halkapınar'daki Akdemir Plaza'nın sahibinin İzmirli işadamı Abdülkadir Ferahlı olduğu ortaya çıktı. FEKA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ferahlı'nın daha önce Özelleştirme İdaresi tarafından Aralık 2011'de satışa çıkarılan Pasaport'taki 314 metrekarelik tarihi Tekel binasına da talip olduğu, ihaleye girerek teklif verdiği öğrenildi. Ferahlı'nın Libya'da da bazı yatırımları olduğu, fakat Arap Baharı sonrası meydana gelen karışıklık nedeniyle, bunları bir süreliğine durdurduğu öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sır gibi sakladığı mülk sahibinin kimliği ile kiralama sözleşmesinin ayrıntıları da gün yüzüne çıktı.

HİÇ BEDEL ÖDEMEYECEK

Büyükşehir Belediyesi ile mülk sahibi Abdülkadir Ferahlı arasında imzalanan kira sözleşmesi uyarınca kiracı binanın taşıyıcı sistemlerine ve statiğine zarar vermemek koşulu ile binanın içinde ve dışında her türlü tadilatı yapabilecek. Ferahlı, Büyükşehir Belediyesinin, binada yapacağı taşınmazın ayrılmaz parçası konumundaki sabit tadilat ve dekorasyonlar için tahliye anında belediyeye hiçbir bedel ödemeyecek. Büyükşehir Belediyesi, binayı tahliye ederken, tadilat kapsamında yaptığı imalatları aynen mülk sahibine bırakacak.

DEĞERİ KATLANACAK

Sözleşmeye eklenen bu madde sayesinde Akdemir Plaza'nın sahibinin başına adeta talih kuşu konacak. 'Allah herkese böyle kiracı nasip etsin' dedirten sözleşme sayesinde uzun zamandır atıl durumda olan Akdemir Plaza'nın yetersiz olan ısıtma soğutma ve havalandırma sistemleri baştan aşağı yenilenecek. Daha önce bir otomobil showroom'u olarak hizmet veren ve buna göre dizayn edilen bina İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 25 Kasım'da ihalesine çıkacağı tadilat sayesinde A'dan Z'ye elden geçirilmiş, yenilenmiş olacak. Böylece uzun zamandır atıl durumda olan Akdemir Plaza'nın değeri, Büyükşehir Belediyesi binayı tahliye ettikten sonra ikiye katlanacak. Egeli Sabah'ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunu duyurmasının ardından, akdemir Plaza'nın kiralanmasına ve belediyenin bazı birimlerinin buraya taşınmasına karar verilmişti. Ancak yine Egeli Sabah, 1 Haziran'da sözleşme imzalanmasına karşın hala taşınma işleminin gerçekleşmediğini Ağustos ayında, "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlığı ile kamuoyuna duyurmuştu. Bu haberden sonra Büyükşehir, binaya taşınamadığı için otoparkını otobüslerin park yeri olarak kullanmaya başladı. Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulunuldu. İzmir Valiliği, iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti. Muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edildi. Muhakkik, hazırladığı raporda iddiaların müfettiş tarafından araştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti. İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Yine sürecin tüm bu adımları Egeli Sabah tarafından kamuoyuna duyuruldu. akdemir Plaza'ya 6 ay sonra taşınılsa bile tadilat giderleri de hesaplandığında, boşuna ödenen para miktarı yaklaşım 2 milyon lira olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ballı mülk sahibinin kimliği ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN