merkez olsun

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Yunanistan ile Türkiye arasında kurulacak ticaret köprüsünde 'in merkez olabileceğini söyledi. Bakan Zeybekci, "Bütün Ege ile hareket ederek, komşumuzla daha iç içe olmalıyız" dedi

Giriş Tarihi: 14.11.2014
İzmir merkez olsun
Ekonomi Muhabirleri Derneği Şubesi tarafından düzenlenen sohbet toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türk - Yunan İş Forumu'nda İzmir'in iki ülke arasında ticaret merkezi olabilir. Ege'yi bütün olarak düşünelim diyoruz. Buna Yunanistan ve adalar da dahil edilmeli. Böylece İzmir ve ülkemiz daha hızlı kalkınır" dedi. İzmir'in artık tek başına düşünülmemesi gerektiğinin altını çizen Bakan Zeybekci, "Artık Ege diyoruz. Hem Ege'nin tüm illeri birlikte hareket etmeli hem de komşumuz Yunanistan ile birlikte işbirliği içinde olmalıyız. İzmir'e de bu noktada çok iş düşüyor. Selanik-İzmir arasında başlayacak uçuşlar da bu görevi yerine getirmekte kente destek olacaktır" ifadelerini kullandı.

YİNE ARSALAR OLMALI

Alsancak'taki liman tartışmalarına da değinen Zeybekci, "Bunu oda başkanlarımızla tartışmalıyız. Akılla istişare etmeliyiz. Ama şehrin kalbi olan Alsancak, yükten ziyade turizm merkezi, kültür merkezi, yolcu gemilerinin kuğu gibi sıra sıra sıralandığı bir durum kente daha çok yakışır diye düşünüyorum. Ama bunu tüm oda başkanlarımızla konuşmak gerek" dedi. TOKİ'nin fabrika yapması konusundaki düşüncelerini de aktaran Zeybekci, "İzmir'de de sanayi arsaları üretmeliyiz. Belki daha sonra bunları bedava dağıtmalıyız. Ama bu kültürün olmadığı bir yerde de bunun yapmak saçma olur. Doğru yerde doğru zamanda arsa üretilip binaları insanlar kendileri istediklerin gibi yapabilir" diye konuştu. Sektörel bazda yeni serbest bölgeler için çalıştıklarına da vurgu yapan Zeybekci, "Bölgeden kastımız serbest bina veya serbest alan da olabilir. Bunun için planlarımız sürüyor. İzmir'de serbest bölgelerin artması daha doğru olur. Sağlık serbest bölgesi konusu yanlış anlaşıldı. Medikal teknolojilerle ilgili bir tanım yaptık aslında. Hasta bakım ve yaşlı bakımı için köyler kurulabilir" dedi. TOBB'un yapısıyla ilgili kesinlikle bir düşünceleri olmadığını da aktaran Bakan Zeybekci, "Ama dünyanın bir çok ülkesinde oda, birlik ve derneklere zorunlu üyelik yok. Ama kendilerine verilen işlemler haricinde ücret alamazlar. Türkiye sivil toplum anlamında bir noktaya geldi. Zorunlu üyelik yerine gönüllü üyelikler olmalı. TOBB, TİM gibi veya diğer birliklere bizler imtiyaz ve görev vermişiz. Bunun tekrar konuşulması, tartışılması gerek. Kamuoyu bunu tartışmalı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir merkez olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN