Biz kamu yararına dernek değil miyiz?

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Biz kamu yararına dernek değil miyiz?

Büyükşehir Belediyesi, Sakatlar Derneği'nin icraya verilmesini "kanunlar böyle" diye savunuyor. Dernek yöneticileri ise başka derneklere farklı uygulamalar yapıldığına dikkat çekiyor

Büyükşehir Belediyesi'nin, Konak Center'da kiracısı konumundaki Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin tahliyesi için 4. İcra Hukuk Mahkemesi'ne başvurmasının yankıları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da Başkanvekili Sırrı Aydoğan da "Ya kirayı öderler ya çıkarlar, kanunları yok sayamayız" diyerek, kararlarının arkasında dururken, Sakatlar Derneği yöneticileri, ortada apaçık bir çifte standart olduğunu savunarak, yaşananlara anlam veremediklerini belirtiyor. Şube Başkanı Erdem Çerçioğlu, geçmişte İKSEV'e yapılan yardımı Kocaoğlu'nun "onlar kamu yararına dernek" diye savunduğunu anlatarak, şöyle konuştu: "Şunu merak ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı haklıysa neden gelip bize anlatmaz. Biz orayı kiraladık ve bir süre kiramızı ödedik. Bundan sonrakini de ödemeyeceğiz demiyoruz. Bir çözüm bulunsun istiyoruz. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ile ortak protokol yaptılar. Bir tarafta Büyükşehir Belediyesi'nin logosu var bir tarafta da Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'nın logosu var. Bir kuruş para almıyorsun. Atatürkçü Düşünce Dernekleri'nden bir kuruş almıyorsun. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'na (İKSEV) 350 bin lira ödenek çıkarttılar. Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi ile Fuar'ı tahsis ettiler. Aziz Kocaoğlu'na 'Neden böyle bir parayı verdiniz? Neden böyle bir tahsisi yaptınız?' diye sorulunca 'kamu yararına çalışan dernek' dedi. Biz neyiz? Ben anlamış değilim. Bu tavrı da çözmüş değilim. Demek ki karşımıza çıkmaya cesaretleri yok. Zaten yıllardır hakları ötelenmiş insanlarız."

AKDEMİR'E SAÇIYORSUNUZ...

Belediyenin, Sakatlar Derneği'ne yönelik tutumu, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde de eleştiri konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, kira borçlarını ödemek ve daha sonra yine aynı sorunla karşılaşmamak için Derneğin, Büyükşehir Belediyesi'ne ortak proje yapma önerisinde bulunduğunu ancak belediyeni buna cevap bile vermediğini ifade etti. AK Partili Çağlar Haspolat ise Akdemir Plaza'ya boşuna boşuna her ay 175 bin lira ödendiğine dikkat çekerek "Bunu ödüyoruz da bir sakatlar derneğinin bin 250 lira kirasını mı karşılayamıyoruz" dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise "sapla samanın karıştırıldığını" savundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Konak Center'da kiracısı konumundaki Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin tahliyesi için 4. İcra Hukuk Mahkemesi'nde dava açmasının ardından engelliler belediye önünde oturma eylemi başlatmıştı. Şube Başkanı Erdem Çerçioğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Atatürkçü Düşünce Derneği'nden belediyenin kira almadığını, 2009 ile 2012 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 20 bin lira kira ödemesi yaptıklarını ancak ticari işletme olmadıkları için son dönemde kirayı ödemeyemez duruma geldiklerini bildirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz kamu yararına dernek değil miyiz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN