Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık müjdeyle geldi

İzmir'e gelen Bakan Fikri Işık, İTOB OSB'deki 107 fabrikanın açılışını ve Bilimpark'ın temel atma törenine katıldı. Işık, "İzmir'de yüksek teknoloji üreten firmalar için 5. bölge teşviki hazırladık" dedi

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Işık müjdeyle geldi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmir Ticaret Odası'nın kurduğu İTOB Organize Sanayi Bölgesi'nde hem 107 fabrikanın açılışını yaptı, hem de İzmir Bilimpark'ın temel atmasını gerçekleştirdi. Sembolik olarak yapılan açılış töreninin ardından İTOB Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yönetim binasının toplantı salonunda konuşma yaptı. İzmir'in sıradan bir şehir olmadığını vurgulayan Bakan Işık, "İzmir tarihin her döneminde önemli bir merkez oldu. Günümüzde İzmir üretmeli. İzmir nitelikli üretmeli. İzmir daha çok insan kaynağının ürettiği ürünlere yoğunlaşmalı. Yeni bir teşvik mekanizması üzerinde çalışıyoruz. Bir sıçrama yapmamız lazım. Sürümden kazanarak olmaz. Yapmamız gereken iş belli. O da katma değeri yüksek ürünler üretmek. Türkiye'nin teknolojik dönüşümü yakalaması gerekiyor. Yüksek teknolojili ürün üreten firmalarımızı 5. Bölge desteği veren bir çalışmayı yaptık. Ekonomi yönetimine sunduk. İnşallah detaylarını paylaşacağız. İleri teknoloji ürünlerde en önemlisi nitelikli insanlar. Bunun en rahat sağlanacağı yerlerden birisi de İzmir. Bu sistemi, üretim kültürünü hayatımızın her alanına yaygınlaştırmak durumundayız. Başka türlü sürdürebilir büyüme olmaz" dedi.

IŞIK BİNASI OLACAK

Bir konuşma yapan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ise, "Tamamen özel sektör ödemeleriyle kurduk. Bin metrekareden başlayan yerler tahsis ettik. En ileri teknoloji arıtma tesislerine sahibiz. 107 fabrika faaliyette. 4 bin kişi çalışıyor. Bakanlığımızın talimatlarına uyuyoruz. 2016 yılında yüzde 100 dolu olacak. 107 fabrikamızın sembolik açılışını buradan yapmayı arzu ettik. Teşrifleriniz için çok teşekkür ederiz. 3 ay sonra 200. fabrikayı açacağız. İzmir'de bir tek teknopark vardı uzun yıllar. İzmir Bilim Park'ı kurduk. Bugün sizin de vidasını sıkmakla temeline sembolik de olsa katkı koydunuz. İzniniz olursa bu binanın adını Işık Binası koymayı istiyoruz. Üretim merkezinin ismini de nar koyacağız" dedi.

İTO'YA TEŞEKKÜR
Bu araziyi tahsis eden İzmir Ticaret Odası'na teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Işık, "Ülkesine güvenerek milletine güvenerek üretim yapan bütün müteşebbüslerimize de ayrıca teşekkür ederim. Bizim görevimiz size hizmet vermek. Verdiğimiz hizmetler lütuf değil, görevimiz. Asıl bizim size teşekkür etmemiz gerekiyor" dedi. Bakan Işık şöyle devam etti: "Özel müteşebbüsin önemi İzmir İktisat Kongresi'nde de ortaya konan bir realiteydi. İzmir Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikalarımız üretecekler. Bizler de engelleri kaldıracağız. Hem siz hem İzmir hem Türkiye kazanacak. Bizim görevimiz size destek olmak. Önce motive etmek. Sonra maddi manevi desteğimizi yanınızda ve arkanızda hissetmeniz. O açıdan bu programı çok önemsedim. Başkanım 'Bir tek kuruş devlet desteği almadık' dedi. Tebrik ederiz. Biz destek veriyoruz. Başkanım buna ihtiyaç duymamış. En azından yanınızda olduğumuzu aynı heyecanı paylaştığımız hissetmeniz lazım. Bundan sonra da her zaman yanınızda olacağız. Her türlü probleminizde yanınızdayız. Problemizin çözümü için sizinle birlikte olmaya devam edeceğiz. Tüm fabrikalarımızın o fabrikalarda çalışan kardeşlerimiz için, o ürünleri kullanan müşteriler için hayırlı olmasını diliyoruz. Bol ve hayırlı kazançlar diliyorum" dedi. Ekrem Demirtaş, Bakan Işık'a konuşmasının ardından Tekeli Köyü'nde yapılan dokuma bir halı hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık müjdeyle geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN