Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petkim'in gurur günü

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Petkim'in gurur günü

Petkim'in yeni Etilen Fabrikası'nın açılışını yapan Bakan Işık, SOCAR'ın yatırımlarını değerli bulduğunu söyledi. Işık, "Yatırımlarda gereksiz bürokratik işlemleri kaldıracağım" dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin cari açık problemini çözmek için kimya sektörüne yatırım yapması gerektiğini, bu alanda Petkim'in yatırımlarının stratejik önemde olduğunu belirtti. İzmir programının ikinci gününde Aliağa'daki Petkim tesislerine gelen Bakan Işık, yatırım çalışmaları devam eden Petkim Ar-Ge Merkezi'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ardından Petkim'in yeni etilen fabrikasının açılış törenine katılan Işık, buradaki konuşmasında Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliğin ete kemiğe bürünen en önemli yatırımı Petkim'de gurur verici bir tesisin daha açılışını yaptıklarını, Türkiye'den çok sayıda iş adamının da Azerbaycan'da yatırımlarının bulunduğunu belirterek "Kardeşin kardeşe yapmaz dediği güzellikleri kardaş kardaşa yapıyor" dedi.

KİMYAYA YATIRIM

Bunun başarılması için Ar-Ge merkezlerini desteklediklerini ifade eden Işık, şöyle konuştu: "Diyoruz ki 100 liralık harcamayı bölüşelim, 60 lirasını siz harcayın 40 lirasını devlet olarak biz verelim. Türkiye'nin cari açığına yönelik önemli bir iyileştirme yapmış olacağız. Kimya sektöründe 23,5 milyar dolar ticaret açığı veriyoruz. Bu sektörde ithalatı azaltacak, ihracatı artıracak her yatırım bizim için çok değerli. Petkim'e bu noktada özellikle teşekkür ediyorum. Türkiye cari açık problemini çözmek istiyorsa en fazla cari açık veren sektörlerin başında gelen kimyaya yatırım yapmalı. Hükümet olarak gündemimizde olan kimya sektörünün çok arzuladığı büyük bir kimya üretim bölgesi çalışması tamamlanınca, Türkiye'nin kimya sektöründe dışa bağımlılığı önemli ölçüde azalacak. Eğer Petkim'in yaptığı bu fabrika ve yeni üretim tesisleri olmazsa planladığımız üretim alanının bir ayağı topal kalır. Kurulacak tesisler yine ithal edip işlemek zorunda kalırlar."

ETKİLİ SLOGAN

Geçen yıl Ar-Ge harcamalarının GSMH'ye oranının binde 9,5 olduğunu, bunun 2014 yılında yüzde 1'i geçmesinin beklendiğini aktaran Işık, Ar-Ge harcamalarının 2013 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 13,4 artışla 14 milyar 807 milyon liraya, Ar-Ge'de çalışan personel sayısının ise yüzde 7,5 artışla 112 bin 969'a yükseldiğini söyledi. Ar-Ge yatırımlarında kamu ve özel sektör payının yarı yarıya olduğunu, bunun 2023 hedeflerinde ideal oran olan üçte bir kamu, üçte iki özel sektör seviyesine getirileceğini anlatan Işık, "yerli, yenilikçi ve yeşil üretim"i bir slogan olarak benimsediklerini vurguladı. Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, "tek millet, iki devlet" hedefi doğrultusunda Petkim'i satın almalarının üzerinden 5 yıl geçtiğini, bu süreçte 500 milyon dolarlık ilave yatırım yaptıklarını, bu süreçte Azerbaycan-Türkiye kardeşliğine altın harflerle yazılacak yatırımların başladığını kaydetti. Petkim Genel Müdürü Saadettin Korkut, NAFTA'yı etilene çeviren etilen fabrikasının Petkim'in kalbi konumunda olduğunu, stratejik ve teşvik belgesine sahip yatırımı tamamlayarak ülkeye, devlete olan sorumluluklarını yerine getirdiklerini kaydetti.

200 MİLYON DOLAR
Petkim'in toplam yıllık üretim kapasitesini yüzde 13 artırarak 3 milyon 600 bin tona çıkaran Etilen Fabrikası yenileme yatırımının 200 milyon dolara mal olduğu belirtildi. Yıllık 588 bin ton etilen üretecek fabrika sayesinde Türkiye'nin yılda 400 bin ton daha az petrokimya ürünü ithal edeceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petkim'in gurur günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN