İZENERJİ'nin işçileri Büyükşehir'e yürüdü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ şirketi çalışanları taşerona geçit vermeyeceklerini ifade ederek, belediye hizmet binası önünde zincir oluştur

Giriş Tarihi: 22.11.2014
İZENERJİ'nin işçileri Büyükşehir'e yürüdü
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ'de çalışan bin 170 işçiyi ilgilendiren 90 günlük hizmet alım ihalesinin ardından çalışanların taşeron şirket tepkileri devam ediyor. Belediyeye taşeronu sokmayacaklarını söyleyen Genel Sendikası işçileri 1 Aralık'ta işbaşı yapmayacaklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nin aralık ayında yine benzer bir hizmet alım ihalesi için harekete geçtiğini öğrenilirken, sendikalı İZENERJİ işçileri eylem yaparak yeni açılacak ihaleye girmeye hazırlanan firmalara "gelmeyin" çağrısında bulundu. Seslerini duyurmak için yine eylem kararı alan şirket işçileri bağlı oldukları DİSK Genel İş Sendikası ve kendilerine destek veren KESK, TMMOB ve TTB gibi sivil toplum örgütleriyle birlikte eylem yaptı.

SLOGANLAR ATTILAR
Konak Pier önünde toplanan ve "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Taşerona geçit vermeyeceğiz" sloganları atan işçiler Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "1170 işçi arkadaşımızı için 2,5 aydır alanlardayız. Bugün burada 24'ünde bu belediyeden içeriye kimseyi sokmayacağımızı göstereceğiz. İşimize, iş yerimize sahip çıkıyoruz. Örgütlüyüz, sendikalıyız, iş yerimizde taşeron istemiyoruz. Kimsenin biz burada sendika olduğunu bilmiyorduk deme hakkı yok. 1 Aralık'ta buraya gelecek taşeron firmayı çalıştırmayacağız demiyoruz, çalışmayacağız diyoruz. Burada 20 bin kişiyiz. Gerekirse 1170 kişiye bakarız. 1 ay çalışmasalar da biz destek olur onları yaşatırız, ama buraya taşeronu sokmayız. Dileriz ki firma bizim haricimizde buraya insan getirir, bizler gibi çalışmaz, daire başkanı da gerekeni yapmazsa burayı size dar ederiz" dedi. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek hizmet alım ihalelerine girmeye hazırlanan firmalara çağrıda bulunan Genelİş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı ise "Siz de doğruları yapın buralara gelip bu emekçilerin alın terlerini çalmayın. Bedeli ne olursa olsun, bizim ekmeğimizi kaybetmekten başka korkumuz yok" diye konuştu. Açıklamaların ardından belediye etrafında zincir oluşturan yüzlerce işçi belediyeye taşeronu sokmayacakları mesajını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZENERJİ'nin işçileri Büyükşehir'e yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN