Bebek odasında güvenlik önemli

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Bebek odasında güvenlik önemli

Yeni anne-baba adaylarını bebek odası hazırlama konusunda uyaran uzmanlar, "Her zaman ilk adımlarını güvenlik ve rahatlık temelleri üzerine atmalılar" diye konuştu

Hayatlarına yeni katılacak minik melekleri için tatlı bir telaşla hazırlıklara başlayan anne-baba adayları, bebek odası için de hummalı bir arayışa girerler. Bebekleri eve gelmeden odasını hazırlamak, birçok yeni eşya ve mobilya almak için heyecanlanırlar. Bebek odası için çeşitli araştırmalar yapıp, tecrübeli ailelerden fikirler alırlar. Ama ne yazık ki çoğu zaman; belki de bebeğin hiçbir zaman kullanmayacağı bir sürü eşyayla oda doldurulur. Oysa odasını gereksiz eşyalarla, uyumsuz renklerle doldurmak; hem sizin hem de minik bebeğiniz için yorucu olabilir! Çünkü bebek odası hazırlarken, her adımınızı iki temel hedefi düşünerek atmalısınız: Güvenlik ve rahatlık!

ODALAR GÖZ YORMASIN
Sağlık uzmanları, sağlıklı ve güzel bebek odasının püf noktaları hakkında şu bilgileri verdi; "Bebeğinize oda hazırlığı yaparken; odanın her yeri bordürler, örtüer, perdeler, araba, çiçek ya da ayıcık desenleri ile dolmaya başlarsa gözü yoran bir görüntü olabilir! Odanın temasını oluşturan desenleri, ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen gösterin. Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli. Yer döşemesinde tahta; çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de bebek ve çocuklar için bazı sakıncalar doğurabilir. Çünkü halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emdiği için, alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir. İdeal olan; yıkanması veya silinmesi kolay döşeme türlerini kullanmaktır."

BUNLARA DİKKAT EDİN
Evdeki tüm prizlere koruyucu kapak takılmalı. Tüm pencerelere parmaklık veya kilit takılmalı. Bebeğin üzerine tırmanacağı eşyalar, pencere kenarından uzaklaştırılmalı. Evdeki kapılar kırılmaz camlı olmalı. Mümkünse, kapılardaki bebeğin kilitleyebileceği kapı kilitleri kaldırılmalı. Karyola kenarları, bebeğin ayağa kalktığında aşamayacağı yükseklikte olmalı. Bebeğin parmaklarının veya elinin takılabileceği, örtüler ve battaniyeler kullanılmamalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek odasında güvenlik önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN