Kaçak akaryakıtçıların akıl almaz yöntemleri

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Kaçak akaryakıtçıların akıl almaz yöntemleri

İzmir Çiğli'de piyasaya kaçak akaryakıt sürdüğü iddia edilen madeni yağ firmasına yönelik operasyonda, polis, zanlıların yakalanmamak için buldukları yöntemleri de açığa çıkardı

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir madeni yağ firmasının 6 milyon lira değerinde 2 bin 673 ton akaryakıt ürünü mamul üretmek üzere ithal etmesine karşılık 300 ile 500 lira elektrik faturası ödemesinden şüphelenen İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı ekipler çalışma başlattı. Ekipler yaptıkları araştırmada, firma yetkililerinin ithal edilen ürünü, 1-2 saatlik kısa bir sürede mamul hale getirilmiş gibi göstererek piyasaya sürdüklerini belirledi.

SAHTE FATURALAR

Firmanın ticari faaliyetlerini inceleyen ekipler, işlenip mamul haline getirilmesi gereken akaryakıtı piyasaya kaçak olarak sürdüğünü belirledikleri şebeke üyelerinin birden fazla paravan şirket kurduğunu belirledi. Firmanın satış yaptığı firmaların bağlantısını araştıran ekipler, firma ortaklarının akraba olduğunu, satılan ürünlerin sadece fatura üzerinde satıldığını, ürünlerin söz konusu iş yerlerine hiç gitmediğini, yapılan satışın izini kaybettirmek amacıyla firmalar arasında sahte faturalar düzenlendiğini belirledi. Firmanın satış yaptığı 760 ton ürünün en son alıcısı olan Konya'daki bir firmanın da 6 ay önce kapanmış olması satışın kağıt üzerinde ve sahte olduğu şüphesini artırdı.

11 KİŞİ YAKALANDI

Sanayi alanında kullanacağını taahhüt ederek ithal ettiği ürünleri, amacı dışında kaçak akaryakıt olarak piyasaya sürdükleri ve yatırılan teminatların gerin alınmasıyla devleti büyük vergi kaybına uğrattığı iddia edilen firma yetkilileri hakkında hazırlanan fezleke ile savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Firma yetkilisi ve bağlantılı çalıştıkları iddia edilenlerin de arasında olduğu 11 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin Karşıyaka Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak akaryakıtçıların akıl almaz yöntemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN