Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş pahalı suya mahkum bırakılıyor

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Vatandaş pahalı suya mahkum bırakılıyor

AK Partili Bilal Doğan, İZSU'nun İzmirliye pahalı su sattığını söyledi. Kentte su patlaklarına da geç müdahale edildiğini vurgulayan Doğan, "Bu durum vatandaşı zor durumda bırakıyor" dedi

İZSU Genel Kurulu'nun Kasım ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Hararetli geçen ve tartışmalara sahne olan oturumda İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılı bütçesi oy çokluğuyla karara bağlandı. Yeni tarifede suya zam olmayacak. 1 milyar 604 bin 914 TL olarak belirlenen İZSU bütçesi AK Parti Grubu'nun ret oylarına rağmen CHP ve MHP'li üyelerin kabul oyu ile onaylandı. Oturumda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir'de su fiyatlarını eleştirdi. Kişi başına düşen yeşil alan miktarının İstanbul'dan az durumda olduğuna dikkat çeken Doğan, "İzmir'de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5,13 metrekare iken İstanbul'da 6,44, Ankara'da ise 18 metrekaredir. İlçe belediyeler su faturaları yüksek geldiği için kendi sınırları içindeki park ve bahçeleri sulayamıyor, İZSU, İzmirliye pahalı su satıyor. İzmirlilere adil olmayan kademeli tarife ile su satılıyor. Böylece İzmirli pahalı su kullanmaya mecbur bırakılıyor. Kayıp kaçak su oranı Bursa'da 21 iken bu rakam İzmir'de yüzde 32 civarında. AK Parti olarak bu bütçeye ve performans programına ret oyu kullanacağız" şeklinde konuştu.

"EKSTRA KİRA ÖDENİYOR"
AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, metropole yeni bağlanan ve köyden mahalle statüsüne geçen yerleşim birimlerinde atık su ve çevre temizlik vergisi alınmasına rağmen alt yapı olmaması nedeniyle foseptik temizleyen araçlara ekstra kira ödendiğini söyledi. "Bu hizmet daha insaflı bir ücretle yapılamaz mı?" diye soran Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü; "İlçelerde su patlaklarına ancak günler sonra müdahale edilmekte. Sayaçların geç okunması nedeniyle su faturasındaki miktarlar artmakta. Bu durum vatandaşların tepkisine yol açmakta, sıkıntı yaratmaktadır. Taslak bütçede Bergama ve Kınık gibi ilçelere içme suyu projesinden hiç bahsedilmemiş. Burnumuzun dibindeki Tahtalı Havzası'ndaki mahallelerde halen kanalizasyon yok. Bütçe kitapçığında İZSU'nun yapmakla hükümlü olduğu asli işleri yeni yatırım olarak sunulmuş. İşçi çalıştırmayı bile proje gibi, hizmet gibi sunmuşsunuz" diyerek eleştirdi. "Geciktiğimiz doğru ama yeni bir yapılanmaya gidiyoruz" diyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Yılbaşından itibaren normal rayına oturacaktır. Geciktiğimiz kadar da taksitlendiriyoruz. 4 ay geciktiysek 4 takside böleceğiz. Bu geçiş döneminde vatandaşa yük olmak istemiyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş pahalı suya mahkum bırakılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN