Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çöple mi yaşayacak

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Harmandalı çöp tesisinin düzenlenmesi için kaynak ayrıldığını ancak bütçede yeni tesis için işlem yapılmadığını ifade etti

Giriş Tarihi: 28.11.2014
İzmir çöple mi yaşayacak
Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısı, Ak Partili ve CHP'li meclis üyelerinin sert tartışmalarına sahne oldu. Ömrünü doldurduğu için kapatılması gündemde olan Harmandalı'ndaki çöp depolama alanını meclis gündemine taşıyan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan bütçede yeni yapılması öngörülen katı atık bertaraf tesisi için kaynak ayrılmamasını eleştirdi.

YOLLARDA YÜRÜNMÜYOR

Doğan, "Harmandalı çöp tesisinin düzenlenmesi için kaynak ayrıldı ama öngörülen bütçede yeni tesis için işlem yapılmamış. İzmir bu çöple yaşamaya ne kadar devam edecek? Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi verimli kullanıldığı zaman olumlu sonuçlar elde edilebilir. Sizden artık büyük projeler bekliyoruz" dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun daha önce Üçyol-Üçkuyular Metrosu'nun bir türlü bitirilememesine ilişkin "Ağlayıp da gözümüzden mi olalım" dediğini hatırlatan Doğan, "İzmir'in çok daha iyi yerlere gelmesi gerekir. Özeleştirilerinizi 'gözümden mi olayım' diyerek yapmayın. Biz sizin gözünüzden olmanızı istemiyoruz. 'Bu benim son dönemim' dediniz. Biz, emekliye ayrılmadan önce adınızla anılacak eser bırakmanızı istiyoruz. İnsanlar eserleri ile yaşayacaktır. Sayın Kocaoğlu'nun görevi bıraktığında hangi proje ile anılacağını merak ediyoruz" diye konuştu. Kocaoğlu'nun eleştirileri kabul etmediğini ve sinirlendiğini dile getiren AK Partili Meclis Üyesi Ali Kökoğuz da "Siz sürekli hükümeti eleştiriyorsunuz. Sizin sorumluluklarınız var. İzmir'de ulaşım sorun oldu. Otopark meselesi yüzünden yayalar kaldırımda yürüyemiyor. Bunun tek sebebi Büyükşehir Belediyesi'dir. Belediye kanunlara göre yapması gereken otoparkları yapmadı. Neden yapmıyorsunuz? Otopark bedeli inşaatlardan alınıyor. İhtiyaçların da belediye tarafından karşılanması zorunludur. Belediye bu paralar ile genel, bölgesel otoparklar yapmak zorundadır. Ne yazık ki İzmir'de otopark yapılamıyor" diye konuştu. Eleştirileri yanıtlayan Kocaoğlu ise AK Partili üyelerin meclisi gerdiğini öne sürdü. Sakatlar Derneği'nin kira borcunu ödemeden bulundukları yerde kalamayacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, kentsel dönüşümde Bakanlığın yaptığı çalışmaların doğru olmadığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, siyasi olarak bazı projelerin gündeme getirildiğini ve üzerinde tartışıldığını söyledi. Bunların en başında katı atık bertaraf tesisi geldiğini söyleyen Kocaoğlu, "Sekiz senedir evsel atıkların modern şekilde ekonomiye kazandırılmasını istiyorum. Ve 'bütçem, param var, yer gösterin' diyorum. Orası olmaz, burası olmaz. İnşallah bulduğumuz iki yer kurban 2015 seçimlerine kurban gitmez. İktidar partisinin meclis üyeleri de inşallah çaba gösterir. Oraya gidip boy boy konuşup 'burada olmaz' demek yanlış" diye konuştu. Kocaoğlu, Akdemir Plaza halen taşınılamamasına ilişkin, "Biz şu anda riskli binada oturuyoruz. Üç defa ilana çıktık. O binayı bulduk. Ulaşım konusunda sorun da yok. Burası da tadilat bittiğinde geçilecek yerdir. Dükkan aldınız, kiraladınız dekorasyon yapmıyor musunuz? Bir binayı kullanılır hale hemen getiremezsiniz. Biz parayı sokağa atmadık. Yerin sahibini de tanımıyorum" diye konuştu. 2015 mali yılı performans programı ile bütçe tasarısı AK Parti Grubu'nun ret oyuna karşılık CHP ve MHP'nin onayı ile meclisten geçti. Belediyenin 2015 bütçesi 3 milyar 892 milyon TL olarak belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir çöple mi yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN