İkİ kardeş de aynı kaderİ paylaşıyor

Giriş Tarihi: 1.12.2014
İkİ kardeş de aynı kaderİ paylaşıyor

Akraba evliliği nedeniyle Turan ailesinin iki oğlu da aynı sorunla boğuşuyor. Böbrek yetmezliği teşhisi konulan iki kardeş, uygun böbrek bulunmaması halinde hayatlarından olma tehlikesi yaşıyor

Akraba evliliği nedeniyle Turan ailesinin 2 oğlu da aynı kaderi yaşıyor. Amca çocuğu olan ve anne İsminaz ile baba Mustafa Turan evlenirken kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmayınca ailenin 19 yaşındaki küçük oğlu Batuhan ve 20 yaşındaki Servet, böbrek yetmezliği yaşıyor. Çocuklarının tedavisi için 3 yıl önce İzmir'e taşınan Turan ailesi şimdi çocuklarına çıkacak böbreği bekliyor. İzmir'de yaşayan Turan ailesi aynı kaderi yaşayan iki oğlunun da kurtulmasını istiyor. İlk olarak şuan 20 yaşındaki Servet, bir yıl sonra ise şuan 19 yaşındaki Batuhan böbrek yetmezliğine yakalandı. Çocuklarına böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve o dönem Ağrı'da yaşayan Turan ailesi, her şeyi bırakıp tedavi için İzmir'e yerleşti.

DİYALİZE BAĞLANDI

Servet ve Batuhan Turan, İzmir'e geldikleri dönemde 18 yaşından küçük olduğu için Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 8 yıl süren tedavinin Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen 2 kardeşe idrar tahlili yapıldı. 8 ay boyunca Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gidip gelen 2 kardeşin tahlil sonuçları beklenenden geç sürede çıktı. Günlük yaşantısına devam eden 2 kardeşten büyük olan Servet Turan, vücudunda kaşıntı şikayeti ile aile hekimine başvurunca, doktoru durumun ciddiyetini fark edip talihsiz genci ambulans ile hastaneye gönderdi. Yapılan tetkiklerin ardından, doktorlar böbrek hastası 2 kardeşin büyüğü olan Servet Turan'ın acilen böbrek nakli olması gerektiğine karar verdi. Diyalize bağlanarak takılacağı böbreği beklemeye başlayan Servet Turan'ın kendisi gibi aynı kaderi yaşayan kardeşi Batuhan Turan da, ağabeyinin geçtiği süreçlerin aynılarını yaşıyor. Ağabeyi gibi oda 12 yaşında aynı hatalığa yakalanan Batuhan, "İnşallah ağabeyime bir an önce böbrek bulunur. Bu acıları çekmek zorunda kalmaz. Bende böbrek hastasıyım umarım benim diyalize ihtiyacım kalmadan bu hastalıktan kurtulurum. Ama önümde ağabeyim var, onun yaşadığı süreçlerin aynısını yaşıyorum. Benden 1 yaş büyük, kendimin 1 yıl sonraki halini görüyorum. Yetkililer bize yardım etsin" dedi. İki oğlu da böbrek hastası olan anne İsminaz Turan ise, "Akraba evliliği yaptık. Biz, evlenirken kimse kan uyuşmazlığı iğnesinden bahsetmedi. İki oğlumu da kaybetme tehlikesi yaşıyorum. Bir tanesi diyalize bağlandı, öbürünün hali ortada. Lütfen bize yardım edin bir an önce uygun böbrek bulunsun" dedi. Hastalıkları nedeniyle çalışamayan 2 kardeşe şimdi ağabeyleri Ömer Turan bakıyor. Diyalize bağlanan talihsiz genç ve kardeşi şimdi böbrek bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkİ kardeş de aynı kaderİ paylaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN