Türk ve Arap iş adamları Çeşme'de bir araya geldi

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Türk ve Arap iş adamları Çeşme'de bir araya geldi

2. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ve İkili Görüşme Alım Heyeti Organizasyonu Gıda Zirvesi, Çeşme'de başladı. Etkinlikle ticari ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanıyor

Türk-Arap ülkeleri İş adamları Derneği (TURAB) tarafından düzenlenen "2. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ve İkili Görüşme Alım Heyeti Organizasyonu Gıda Zirvesi" Türk ve Arap iş dünyasını biraraya getirdi. Çeşme Sheraton Otel'de düzenlenen organizasyona Ürdün, Umman, Lübnan büyükelçileri, Arap Birliği Türkiye Temsilcisi, Yemen, Irak büyükelçilik temsilcileri, Arap ticaret odaları temsilcileri ile Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, 500 yerli ve yabancı iş adamı katıldı. Genel Müdür İrfan Erol, açılışta yaptığı konuşmada, bu tür fuar ve organizasyonlara kurumsal kimlik kazandırmak için ülkelerin gıda sektörlerinde işbirliğini geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, "Katılamayan tüm Arap ülkelerinin elçileri adına Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ilişkilerin her zaman ayrıcalıklı olması gerektiğini söylüyorum. Türkiye'de yaşıyorum ve Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki mesafelerin kısaltılması için olağanüstü çabaların gösterildiğine tanık oldum. Biz de bu ilginin farkındayız ve Filistin adına Türkiye hükümeti ve halkı ile yaşadığımız özel ilişkiden gurur duyuyoruz" diye konuştu.

TİCARET HACMİ ARTTI
Arap Ticaret Odaları adına söz alan Erbit Ticaret Odası Başkanı Hani Ebu Hasan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ürdün Kralı II.Abdullah arasında atılan adımlar ile iki ülkenin arasındaki ticaretin arttığını vurguladı. Hasan, "Türkiye ile Ürdün arasında serbest ticaretin kurulmasını istiyoruz. Türkiye ile özellikle yenilenebilir enerji konusunda hammadde tedarik etmeyi ve bu alandaki uzmanlığından yararlanmak istiyoruz" dedi.İzmir Valisi Mustafa Toprak, 21. yüzyılda enerji ve su ile birlikte dünyada başlıca mücadele alanının gıda ve tarım olacağının altını çizdi. Gıdanın alternatifi olmayan bir unsur olduğunu belirten Vali Toprak, "Türkiye'den dünyaya yılda 17 milyar dolarlık tarımsal ürün ihraç ediliyor. İzmir gıdada ve tarımda ayrı bir yere sahip. Verimli toprakları ile her türlü ürünün yetiştirildiği bir il. 2013 yılında 2.2 milyar dolarlık tarım ve gıda ürün ihracatı İzmir'den gerçekleşti. İzmir ürün çeşitliliği ve gıda sanayisinin potansiyeli ile bir gıda merkezi olma yolunda edim adımlarla ilerliyor" diye konuştu. Türk-Arap Ülkeleri İş adamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Emin Ucuz da derneklerinin Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticari, kültürel ve sosyal yakınlaşmayı sağlayacak çalışmaları, kamu kuruluşları ile birlikte yürütmek üzere kurulduğunu anlatarak, "Yakın gelecekte Arap dünyasında barış, huzur ve istikrarın sağlanarak, ticari ilişkilerin de yeni bir dinamizm kazanacağına inanıyoruz" dedi. İzmir Şube Başkanı Sabuhi Attar ise ülkelerin gelişmesi için bu forumun güzel bir adım olacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk ve Arap iş adamları Çeşme'de bir araya geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN