Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmin kalbi İzmir'de atıyor

Türkiye'nin en büyük turizm fuarlarından Travel Turkey İzmir Fuarı, İtalya ve Adıyaman'ın partnerliğinde, 900'e yakın firmanın katılımıyla kapılarını açtı

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Turizmin kalbi İzmir'de atıyor
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'nin her yıl 8,5 milyon vatandaşını yurt dışına tatile gönderen bir ülke olduğuna dikkati çekerek "artık vize uygulanacak bir ülke olmadıklarını, AB'nin bu müşterisine iyi bakması ve vize duvarlarını kaldırması gerektiğini" söyledi. Travel Turkey İzmir Fuarı, İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda 8'inci kez kapılarını açtı. İtalya ve Adıyaman'ın partner olduğu fuarın açılış töreninde konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, geçen yıl 22 ülke 867 firma ve 26 bin 500 ziyaretçisi olan fuara bu yıl 30 ülkeden 900'e yakın firmanın geldiğini, ziyaretçi sayısının da 30 bini aşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

İTALYA DA ŞİKAYETÇİ
Türkiye'nin 42 milyonu ağırlayan, 15 milyonluk iç turizm hareketliliğine sahip olan ve bunun da 8,5 milyonunu yurt dışına tatile gönderen bir ülke olduğuna dikkati çeken Ulusoy, "Dost ülkelere sesleniyorum, Türkiye artık vize konacak bir ülke değil iyi bir müşteri. Müşterilerinize iyi bakın. Bize zorluk çıkarmayın, vize duvarlarını kaldırın. Yoksa gün gelir biz de size vize koyarız" diye konuştu. Ulusoy, Türkiye'nin dış turizmde vize kolaylığı sağlaması nedeniyle Yunanistan ve İtalya'yı tercih ettiğini de vurguladı. İtalyan Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ofisi Müdür Yardımcısı Filippo Manara ise İtalya'ya gelen Türk turist sayısında 2013'de düşüş yaşandığını, bunun vize zorluklarından kaynaklandığını, serbest dolaşımın engellenerek özellikle Türkiye'deki genç neslin cezalandırıldığını söyledi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, 45 bin olan yatak kapasitesinin 165 bine ulaşması için imar planı çalışmalarının devam ettiğini belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da kentin kalkınmasında fuarcılığı çok önemli gördüklerini, Gaziemir'de açılacak yeni fuar alanıyla kentin turizminde sıçrama yaşanacağını söyledi. Vali Topark ve belediye başkanı Kocaoğlu,Adıyaman standında yöresel kıyafetleri giyerek ikram edilen çiğ köfte ve kahveden tattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin kalbi İzmir'de atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN