Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'de deprem hareketliliği

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Ege'de deprem hareketliliği

Ege Denizi'nde ardı ardına meydana gelen 5.1 ve 4.9 büyüklüğündeki depremler, bölgede tedirginliğe yol açtı. Uzmanlar olağandışı bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi

Merkez üssü Ege Denizi olarak tespit edilen 5.1 ve 4.9 büyüklüğündeki depremler İzmir, Manisa ve Aydın ile bazı ilçelerde hissedilirken, uzmanlar "Ege Denizi'nin her tarafından etkinlik var, bu da gayet doğal" şeklinde değerlendirmede bulundu. Ege Denizi açıklarında dün saat 03.45'te kaydedilen 5,1 büyüklüğündeki deprem, İzmir merkez ve sahil ilçelerinde hissedildi. Deprem nedeniyle sokaklarda panik havası gözlenmedi. Depremin özellikle binaların üst katlarında hissedildiği ifade edildi. Sarsıntıyla ilgili kent merkezindeki hastanelerin acil servislerine herhangi bir başvuru yapılmadı. Bu depremi takiben 04.06'da 2.1 ve 04.43'de de 3,6 büyüklüğünde depremler kaydedildi. Saat 08.20'de merkez üssü Ege Denizi açıklarında olan 4,9 büyüklüğündeki sarsıntı da bölgede hissedildi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünden jeofizik ve sismoloji uzmanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, Ege Denizi'nin her tarafında depremle ilgili etkinlik gözlendiğini belirterek, bunun "doğal" olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Uluğ, hafta içinde Gökçeada ve Saros Körfezi, iki gün önce Sakız Adası, bugün de Midilli Adası civarında depremler yaşandığını hatırlattı.Midilli Adası civarında yaşanan büyük depremlerin, İzmir ve Anadolu'yu da etkilediğini belirten Uluğ, "Bir depremin ardından artçıları meydana gelir ve bunlar da değişik büyüklüklerde olabilir. Ege Denizi'nin her tarafından etkinlik var, bu da gayet doğal" diye konuştu.

FAY PARÇASI İLİŞKİSİ

Uluğ, "Girit Adası yayı" üzerinde yaklaşık 20 gün önce başlayan etkinliklerin hala devam ettiğine değinerek, "Saros Körfezi açıklarındaki depremin de Marmara Denizi içindeki kırılmaya hazır fay parçasıyla ilişkisinin araştırılması gerektiğini" sözlerine ekledi. Midilli Adası güneyinde saat 03.45'teki 5,1 büyüklüğündeki depremden bu yana Ege Denizi'nde yaklaşık 40 deprem kaydedildi. Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç ise Muğla ve Çanakkale Saros Körfezi açıklarında büyük bir deprem beklediklerini belirtti. Vatandaşların deprem anında paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizen Aydın Büyüksaraç, "Bundan sonrası için deprem büyüklükleri ve sayısı azalarak devam edecektir. Ege kıyılarında özelikle depremler İzmir civarında hissedilecektir. Ege Bölgesi'ni etkileyecek en önemli deprem bu değil. Muğla açıklarında 6.5 büyüklüğünde bir deprem yaşanabilir. Kuzey Ege'de Çanakkale Saros Körfezi'ne yakın bir kesimde, 1912 yılının tekrarı olan 7'den büyük bir deprem beklentimiz var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de deprem hareketliliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN