Manisa'nın da adı değişebilir

Bazı şehirlerin tarihlerindeki eski isimleri almalarına yönelik çalışmalara Manisa'yı da ekleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Gerek varsa, siz düşünün biz uygulayalım" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Manisa'nın da adı değişebilir
Manisa'da MÜSİ- AD'ın düzenlediği toplantıda iş adamlarıyla buluşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa şehrinin isminin değişebileceği sinyalini verdi. Bazı şehirlerin tarihlerindeki eski isimlerini tekrar almalarına yönelik çalışmalarla ilgili olarak konuşan Arınç, "Manisa'nın borcu kendisine, bize borcu yoktur. Esas bizim Manisa'ya borcumuz var. Çok çalışacağız, Manisa'ya tarihte olduğu gibi Saruhan Beyliği'nin merkezi olarak ne kadar güçlüyse aynı konuma getireceğiz. Geçenlerde 'Bazı illerin isimleri değişse ne olur?' diye bir şey konuşuldu masamda. Yozgatlı Bekir Bozdağ hemen atıldı. 'Yozgat'ın eski ismi Bozok'tu yine Bozuk olsun' dedi. Beri ki başka bir taraftan atıldı, 'Bizimki de şu olsun.' Ben de kendime döndüm. Manisa'nın yerine bir isim olsa acaba 'Saruhan mı olur başka bir yer mi olur?' diye düşündüm. Siz de düşünün. Düşünmek parayla değil. Bir furya başlarsa, Manisa'nın ismi şöyle olsun diye karar verirseniz onu da bu arada yapıveririz, tabi ihtiyaç varsa. Manisa'dan bir şikayetimiz yok ama tarihteki isimlerimize yeniden dönme ihtiyacımız varsa mesela. Hakkari 'Benim adım Colemerg olsun' diyorsa düşüneceğiz. Beri tarafta 'Bakır da neymiş, Diyarbekir olsa daha güzel olur' diyen varsa düşüneceğiz kardeşim. Sadece düşünmekle değil tabi, düşüneceğimizi yapacağız" ifadelerini kullandı.

ALTIN ÇAĞI YAŞAYACAĞIZ
2015 seçimlerinin ardından Türkiye için gelecek günlerin daha da güzel olacağını belirten Arınç, "Yeni bir yıla gireceğiz ve 2015 yılı, bir seçim yılı. O seçimi atlattığımız zaman 4 sene Türkiye'nin bir altın çağı olacaktır. Yeni atılımlar yapacağız. 2011-2019 döneminin kıymetini daha çok bileceğiz. Yeni hükümette inşallah yeni Manisalı bakan veya bakanlarla yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu. Kahvaltıyı organize eden MÜSİAD Manisa Şube Başkanı Abdullah Tekin'e teşekkür eden Arınç, MÜSİAD'ın Türkiye için çok önemli konumda olduğunu vurguladı. Celal Bayar Üniversitesi'nin yeni rektörü Kemal Çelebi'ye de başarı dileyen Arınç, "Sayın Kemal Çelebi, Manisa'dan yetişmiş, Manisamıza yıllardan beri büyük hizmetler vermiş bir arkadaşımızdı. Şimdi rektörümüz oldu. Celal Bayar Üniversitesi öğrenci sayısı 44 bine yaklaştı. Bu Manisa için çok büyük bir değer. Daha ileri gideceğiz, çok daha güçlü olacağız. Çok şükür Manisa son 20 yıldır tarım kenti olmanın yanı sıra tam bir sanayi şehri olmuştur. Her şey büyük çapta olmayabilir KOBİ'lerimiz orta ölçekli sanayilerimiz de çok önemli. Bu Manisa için övünç kaynağıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa'nın da adı değişebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN