Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli

MÜFED Başkanı Necip Nasır, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin taşıt altgeçidi ihale şartnamesinin "İşi İzmirli firmalara yaptırmayacağız" anlamına geldiğini, bunun değişmesi gerektiğini belirtti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Mustafakemal Sahil Bulvarı taşıt altgeçidi yapımı için açık ihale yerine, "belirli istekliler arasında ihale" usulünü seçmesini Egeli Sabah'ın "İzmirli firmalar ihale dışı kaldı" başlığı ile kamuoyuna duyurmasının ardından Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, yanlıştan bir an önce dönülmesini beklediklerini bildirdi.

İZMİRLİ İSTENMİYOR MU?
Nasır, İzmirli müteahhitlerin insan kaynağı, bilgi birikimi ve her türlü altyapı bakımından yeterliliğe sahip olduğunu belirterek, "İhale şartnamesinde ön yeterlilik başvurusu yapacak firmalardan tam puan alabilmeleri için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi istenmesi adeta 'bu işi biz İzmirli firmalara yaptırmayacağız' anlamına geliyor. Sadece İzmir'de değil, Türkiye'de bu yeterliliğe sahip firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Yıllardır uygulanan açık ihale yönteminden vazgeçilerek belirli istekliler arasında ihale yönteminin tercih edilmesi, İzmir müteahhitlere yapılan çok büyük bir haksızlıktır" dedi. Nasır, 240 milyon liralık iş bitirme belgesine ilişkin "Sadece İzmir'de değil, Türkiye'de bu yeterliliğe sahip firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez" diye konuştu. Söz konusu ihale yönteminin uygulanabilmesi için, uzmanlık veya ileri teknoloji gerektiren bir iş olması gerektiğini kaydeden MÜFED Başkanı Necip Nasır şöyle devam etti: "Mustafakemal Sahil Bulvarı'nda yapımı öngörülen taşıt altgeçidi yapılması işi ihalesi, bu nitelikleri taşımıyor. Dolayısıyla, bu yönetmeliğin uygulanmasıyla, İzmirli müteahhitlerin bu yarışta olması istenmiyor anlamı ortaya çıkıyor." İzmir'e kalıcı eserler bırakmak istediklerini ifade eden Nasır, dışardan gelen müteahhitlerin kazançlarını kendi yaşadıkları yerlere taşıyacaklarını, kendisinin de İzmir dışında yaptığı inşaatlarda, İzmirli mühendis, usta ve işçi çalıştırarak, inşaat malzemesinin çoğunluğunu, İzmirli firmalardan temin ettiğini, kazandığı para ile İzmir'e hastane yatırımı yaptığını söyledi.

SEKTÖR DESTEKLENMELİ
"Büyükşehir Belediyesi'nin bugüne kadar yapmadığı bu yanlıştan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Bir ayrıcalık değil, eşit koşullarda yarışma hakkı talep ediyoruz" şeklinde görüş bildiren MÜFED Başkanı Necip Nasır, "İnşaat sektörü, 200 sektör ve yaklaşık 5 bin kalem malzemeyle ekonominin yanı sıra; istihdama katkısı nedeniyle sosyal bir boyut taşıyor. İzmir'de sektörün yerel yönetimlerce de desteklenmesi gerekiyor" dedi.

JEOTERMAL SAHASI İHALELERİ YAPILACAK
İzmir Valiliği, 45 jeotermal kaynak sahasını arama ve işletme ihalesine çıkardı. Sahalar 5686 Sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu'na bağlı Uygulama Yönetmeliğinin 17. maddesi gereğince, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 45. Maddesi hükümlerine göre açık teklif arttırma usulüyle ihaleye çıkarıldı. Muhammen bedeli 24 bin lira 400 bin lira arasında değişen sahalar için ihaleler 25 Aralık'ta İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu'nda yapılacak.Valiliğin ihaleye çıkardığı sahaların 7'si Bergama'da, 6'sı Dikili'de, 4'ü Menderes'te, 3'ü Urla'da, 3'ü Tire'de, 2'si Balçova'da, 2'si Ödemiş'te, 2'si Aliağa'da, 2'si Çeşme'de, 2'si Menemen'de yer alıyor. Ayrıca Buca, Bornova, Gaziemir, Beydağ, Bayındır, Kınık'taki sahalar da ihaleye çıkarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN