Çöplüğün hikayesi

Seslerini duyurmak için yol kapatan, eylem yapan ve Büyükşehir Belediyesi'ne defalarca isyan eden Harmandalılılar, bu kez de farkındalık yaratmak için 'Çöpten Bir Hayat' belgeselini çekti

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Çöplüğün hikayesi
Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 22 yıldır vahşi depolama yöntemiyle çöpler sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle bölge halkı yıllardır sıkıntı yaşıyor. Seslerini duyurmak için yol kapatan, eylem yapan, belediye başkanlarıyla görüşen Harmandalılar, çöplüğe farkındalık yaratmak için bambaşka bir yöntem izlediler. Bölge halkı tarafından kurulan Harmandalı Kültür ve Derneği tarafından "Çöpten bir hayat" isimli belgesel çekildi. Harmandalı Çöplüğü'nü anlatan belgesel Yönetmen Serdar Narin tarafından çekildi. Önceki gün Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde ilk gösterimi yapılan belgesel büyük beğeni topladı, yoğun ilgi gördü. Seslerini daha iyi duyurmak isteyen vatandaşlar geçtiğimiz yıl Harmandalı Kültür ve Sanat Derneği'ni kurdu. Dernek yönetimi çöplüğe farkındalık yaratmak için sıra dışı bir yöntem geliştirdi. Dernekte ortaya çıkan belgesel film yapma fikri kabul bir yıl önce kabul edildi. Derneğin Yönetim Kurulu üyesi fotoğrafçı Serdar Narin, belgeseli çekmek için kolları sıvadı. Çekimler bir yıl sonunda tamamlandı. "Çöpten Bir Hayat" isimli belgeselin ilk gösterimi önceki gün Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapıldı. Yoğun ilgi görürken belgesel büyük beğeni topladı. Belgeselin öyküsünü Egeli Sabah'a anlatan Serdar Narin, "Uzun yıllardır Harmandalı'nda yaşıyorum. Yıllarca 'çöplük kalkacak' diye söylendi fakat bugüne kadar ciddi bir atım atılmadı. Defalarca eylem yapıldı. Yine bir sonuç çıkmadı. 1 yıl önce derneği çöplüğün kaldırılmasına katkı sağlamak için kurduk. Belgesel film önerisi gelince işe koyulduk. Çekimler 1 yıl sürdü. İzmir'de yaşayan 4 milyon insan çöpünün nereye gittiğinden habersiz. Bunu duyurmak ve Harmandalı'nın sesi olmak adına böyle bir belgesel çekmeye karar verdik. Belgesel içinde halktan ve uzmanlardan röportajlar yer alıyor. Çöp alanını görüntüleri de var" dedi.

BELEDİYE SALONU VERMEDİ

Belgeselin ilk gösterimi için Çiğli Belediyesi'ne konferans salonu için başvuruda bulunduklarını anlatan Narin, "Çiğli'nin çöp ile anılmasını istemedikleri için salonun kullanılmasına izin vermediler" dedi. Harmandalı Kültür Sanat Derneği Başkan Yardımcısı Ebru Koçak ise, "1991 yılından beri Harmandalı'nda yaşıyorum. Yıllarca buranın kokusunu pisliğini çektik. Çöp nedeniyle burada yetişen çocuklar ve sosyal hayat da olumsuz etkileniyor. 12-13 yaşında çocuklar uyuşturucu satıyor. Çöpün burada olması yaşamımıza da olumsuz olarak yansıyor. Bunun için Büyükşehir Belediyesi'ne mesaj vermek adına belgesel çektik. Modern bir tesis kurulsun istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöplüğün hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN