Türkiye'nin en iyi haber sitesi

70 kişi bir hayat için seferber oldu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorlarının yaptığı kritik kalp nakline, Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nın destek vermesiyle bir hayat kurtuldu

Giriş Tarihi: 16.12.2014
70 kişi bir hayat için seferber oldu
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatmakta olan Mustafa Tabakoğlu'na (43) uygun kalp Yalova'da bulundu. Kalbin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne ulaşmasını ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı 125. Eğitim Filosu'nun gerçekleştirdiği operasyonla sağlandı. Nakil işlemlerinde organların kısa sürede özelliklerini yitirmeden hastaya nakledilmesi gerektiğinden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorlarının Çiğli Hava Üssü Komutanlığı'na yapılan yardım talebi üzerine hızla harekete geçildi. Doktorlara verilen 15 dakikalık bilgilendirmeden sonra operasyon başladı. Kötü hava şartlarından dolayı önce Bandırma'ya oradan da Yalova'ya uçuş gerçekleştirildi. Yalova'dan alınan kalp direkt uçuşla Çiğli Hava Üssü Komutanlığı'na oradan da helikopterle Ege Üniversitesi Hastanesi'ne getirildi. Havada ve hava üssünde 9, Ege Üniversitesi'nde 16 saat süren orerasyon sonunda kalp Mustafa Tabakoğlu'na nakledildi. Prof. Dr. Mustafa Özbaran, Prof. Dr. Tahir Yağdı, Prof Dr. Sanem Nalbantoğlu, Doç. Dr. Çağatay Engin, Uzm. Dr. Serkan Ertugay, Ass. Özlem Balcıoğlu, Ass. Nurjan Narymbetov ve Hemşire Sinem Aras'ın katıldığı operasyon başarılı geçti. Sağlık durumu iyi olan Tabakoğlu; çok mutlu olduğunu, 5 yıldır kalp nakli beklediğini belirterek doktorlara ve Hava Üs komutanlığı adına Yarbay Beşir Kanat'a teşekkür etti.

16 SAAT BOYUNCA ÇALIŞILDI
Her geçen dakikanın hayat değeri taşıdığı operasyona Ege Üniversitesi Hastanesi'nden 40, Çiğli Hava Üs Komutanlığı'ndan 30 kişi katıldı. Ekip üyelerinin elde ettikleri başarı karşısında yüzü güldü. Prof. Dr. Tahir Yağdı, "Kalp naklinde geçen her dakikanın önemi var. Her geçen dakika hastanın iyileşmesinde negatif etki yaratıyor. Gerçekleştirilen bu operasyona Ege Üniversitesi Hastanesi'nden 40, Çiğli Hava Üssü Komutanlığı'ndan 30 kişi katıldı. Yaklaşık 16 saat çalışan ekip üyelerinin elde edilen başarı karşısında yüzü güldü. Kalbin hastaneye ulaşımında Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nın büyük yardımı oldu. Operasyonun en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlayan 125. Filo Komutanlığı'na ve fedakarca hastamızın iyileşmesi için çalışan doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi. Prof. Dr. Tahir Yağdı; EÜ. Hastanesi'nin yapay kalp naklinde, Türkiye'de 1., Avrupa' da 3., dünyada da 10. sırada olduğunu belirterek bu yıl içinde yapılan yapay kalp nakli sayısının 75 olacağını söyledi. Mutluluğunu belirten hasta Tabakoğlu, "2009 yılından beri bu nakli bekliyordum. Çok şükür şimdi iyiyim. Sağlığıma kavuşacağımdan dolayı çok mutluyum. Doktorlarımızdan Komutanlarımıza herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
70 kişi bir hayat için seferber oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN