Anadolu Birliği artık federasyon

Giriş Tarihi: 17.12.2014
Anadolu Birliği artık federasyon

İzmir'de onbir yıldır sivil toplum alanında önemli etkinliklere imza atan Anadolu Birliği Derneği'nin Başkanı Ademhan, federasyonlaşmanın önemli bir adım olduğunu ifade etti

Anadolu Birliği Federasyonu resmen kuruldu. Genel Başkan Ferhan Ademhan, Anadolu Birliği'nin 2003 yılında Vedat Güldoğan'ın öncülüğünde kurulan ve tüm yöreleri kapsayan bir dernek olduğunu hatırlatarak, "11 yıl öncesinin koşullarında Anadolu Birliği, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen insanlarımızın kurduğu bir dernekti. Sonrasında Karadeniz, Balkanlar ve Ege derneklerinin de ilgisiyle Anadolu'yu gerçekten temsil eden bir yapı oldu. Söz konusu dönemdeki yasal mevzuat, federasyon kurmaya izin vermediği için, Anadolu Birliği, tüm yörelerden insanları buluşturtan bir dernek olmayı hedefledi. Anadolu Birliği, derneği olan kentlerimizin başkanlarının yanı sıra, derneği olmayan kentlerimizin kanaat önderlerini çatısı altında bir araya getirdi. Aslında, derneğimiz 11 yıl boyunca bir federasyon işlevi gördü" dedi.

KARDEŞLİĞİ SAVUNDUK

Ademhan, bugünün koşullarının artık federasyonlaşma imkanını sunduğunun altını çizerek "Yasalarımız, derneklerin buluşup federasyon kurmasına izin vermektedir. Anadolu Birliği, zaten bünyesinde 36 derneği barındıran bir yapıydı. Biz de, bu derneklerimizle tek tek görüşerek derneğimizi daha ileri bir aşamaya, federasyonlaşmaya götürdük. Derneğimiz, ülkedeki tüm halkların ortak geleceğine inancını sürekli vurgulamıştır. Şiddetin yükseldiği ortamlarda yaptığı çağrılarla tüm kamuoyunu sağduyuya çağırmış ve barış kardeşlik adına elini taşın altına koymuştur. Bilinmelidir ki, ülkemizdeki kadim birliktelik ve kardeşlik hala zarar görmemişse, Anadolu Birliği'nin taşıdığı felsefe ve bir arada yaşama çağrısı bunda çok etkili olmuştur.

BİR ARADA YAŞAM ÇAĞRISI

Bilinmelidir ki, ülkemizdeki kadim birliktelik ve kardeşlik hala zarar görmemişse, Anadolu Birliği'nin taşıdığı felsefe ve bir arada yaşama çağrısı bunda çok etkili olmuştur. Bugünden sonra da, Anadolu Birliği'nin 11 yıllık mirasına Anadolu Birliği Federasyonu olarak yarınlara taşıyacağımızı kamuoyuna duyurmaktan onur duyarız. İnanıyoruz ki, birliğimizin kardeşliğe dayanan bu şiarı ve çabası gelecekte çok daha ileri noktalara varacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Birliği artık federasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN