'Akpınar projelerimi izin almadan kullandı'

Psikolog yazar Berrin Ergüç, noter tasdikli projelerinin, hiçbir bedel ödenmeksizin ve rızası alınmadan Karşıyaka Belediyesi'nce kullanıldığı gerekçesiyle, Başkan Mutlu Akpınar hakkında dava açmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 18.12.2014
'Akpınar projelerimi izin almadan kullandı'
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın, kendisine ait noter tasdikli projelerinin Karşıyaka Belediyesi tarafından izinsiz olarak kullanıldığını ileri süren psikolog yazar Berrin Ergüç, bu konuda hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi. Berrin Ergüç, daha Konak Belediyesi Başkan Adaylığı'nın gündeme geldiği dönemde Akpınar ile otizmli çocuklar ile ailelerinin katıldığı bir organizasyonda tanıştıklarını anlattı. Ergüç, organizasyona destek veren Akpınar'ın, otizmli çocuklar ile ilgili hayata geçirdiği projeden etkilendiğini ve adaylık sürecinde benzer projelerle kendisine katkı sağlamasını istediğini dile getirdi.

CHP'YE GİRMEMİ İSTEDİ

Aktif siyasetin içerisinde yer almak istemediğini ve bilim insanı kimliğinin daha ağır bastığını belirten psikolog yazar Berrin Ergüç, "Sayın Hüseyin Mutlu Akpınar, ilk olarak benden CHP'de yer almamı istedi. Ama ben bu duruma sıcak bakmadım. Bunun üzerine, üreteceğim projeler ile destek vermemi istedi. Ben de, Dr. Behçet Uz Parkı için kitaplık projesi geliştirdim. Projeden kendisine bahsettiğimde çok etkilendi. Ardından başkan olunca bu projeyi Karşıyaka'da hayata geçirdi. 18 Şubat'ta kendisine 'Gezi Parkı' adında bir park yapalım teklifinde bulundum. Nergiz'de 'Direniş Parkı'nı hayata geçirdi" dedi. Akpınar'a, başkan adaylığı döneminde Nüanslar Büyük Farklar Yaratır isimli gençlik merkezi projesini verdiğini, ancak projenin başkasına mal edildiğini savunan Berrin Ergüç, "Bu tabloyu gördükten sonra önlem almak adına 7 Mart 2013 tarihinde noterden diğer projelerim için onay aldım" diye konuştu.

BERRİN HANIM SİZ MİSİNİZ?

Ergüç, bu gelişmelerin ardından Akpınar'ın kendisiyle iletişimi kopardığını anlatarak sözlerini şöyle tamamladı: "Karşıyaka Belediye Başkanı seçildikten sonra 1 Nisan günü, 'Size eskisi gibi ulaşamıyorum. Projelerim birçok belediye tarafından isteniyor. Projelerim noter onaylı olduğu için aslı veya benzeri uygulanamaz. Projelerim kullanılmayacaksa elinizi sıkıp başarılar dilemek isterim' diye bir mesaj attım. Nisan ayında daha önce organize edilmiş 'Rotamız eğitim' isimli bir yelken turumuz vardı. Kendisine bunu yapacak mıyız? diye sormak için makamına gittim. İçeri girdiğimde daha önce benim elimden plaket alan, başkan adaylığı döneminde benimle sürekli görüşen adam bana 'Siz Berrin Hanım mısınız?' dedi. Büyük bir şok yaşadım. Akpınar'a manevi tazminat davası açacağım. Kendime saygımdan dolayı temsili bir rakam olacak. Gençlere haklarını aramaları gerektiğini göstermek için bu davayı açacağım. Kazanmam durumunda projelerim için yazılı ve görsel basında teşekkür ilanları yayınlanmasını isteyeceğim. Eğer olumlu yanıt gelmezse, maddi tazminat davası açacağım."

PATENTİ YOK

Karşıyaka Belediyesi'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise "Adı geçen hanımefendi ile bir sözleşmemiz, anlaşmamız ve birlikte çalışmışlığımız yoktur. Kendisinin bahsettiği konular proje değildir, patenti yoktur. Biz toplumsal değerleri ön planda tutan işler yapmaya gayret ediyoruz. Benzer fikirler herkes tarafından ortaya atılıp uygulanabilir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akpınar projelerimi izin almadan kullandı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN