Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azİz Kocaoğlu'na 'dönüşüm' çağrısı

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Azİz Kocaoğlu'na 'dönüşüm' çağrısı

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun kentsel dönüşüm konusunda yanlış yolda olduğunu belirten Şengül, "Dönüşüm, 5393 sayılı belediye yasasına göre değil, 6303 sayılı yasaya göre yapılmalı" dedi

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, kentsel dönüşümde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanlış yolda olduğunu ifade ederek "Sayın Kocaoğlu ısrarla 5393 sayılı belediye yasasının 73. Maddesi'ne göre kentsel dönüşüm yapmak istiyor. Biz, hükümet olarak bu yasanın çok eksikleri olduğunu görerek 6303 saylı kentsel dönüşüm yasası çıkarttık. Kocaoğlu, bu ısrarından vazgeçmeli; aksi taktirde İzmir'de kentsel dönüşümde mesafe alınamaz" diye konuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 20015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunun Tasarısı çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde bir konuşma yapan Şengül, İzmir'de CHP li Buca, Menemen, Narlıdere gibi belediyelerin hükümetle ortak çalışma yürütmesine rağmen Aziz Kocaoğlu'nun buna yanaşmadığına dikkat çekti.

İŞBİRLİĞİ YAPMALI
İzmir'de Bakanlıkla çalışmak isteyen ilçe belediyeleri olduğuna dikkat çeken Şengül, şöyle konuştu; "Onlara yetkileri devrediyoruz ve onlarla işbirliği içerisinde devam ediyoruz. Ama Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi anlamda 'neden böyle bir işbirliği içerisindesiniz' diye baskısı var. Artık bu çatışmayı bir kenara bırakıp hepimiz kentlerimizle işbirliği içerisinde nasıl çalışmalar yapabiliriz, onun çalışmalarını yapmamız gerekir. Bakanlığımızın ve yerel yönetimlerin işbirliği ile inanıyorum ki kentlerimizi o hayal ettiğimiz şehirlere en kısa sürede döndürebileceğiz." Dönüşümü aslında bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğine inandığını ifade eden Şengül, "Şehirde yaşamakla şehirli olunamaz. Şehirde yaşamanın gereklilikleri başında gelen eğitimin ve altyapının en iyi şekilde sağlanması gerekir. Ayrıca, yeni dönüşümle beraber kentlerimizde kaybolan kent kimliğini yeniden kazandırmak lazım. Kentsel dönüşümde kent estetiğini kazandırmak için ciddi anlamda çalışma yapmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü siyasi söylemleri ön plana çıkartarak yok etmeyelim. İşbirliği içerisinde özellikle muhalefette iktidarıyla yerel yönetimleriyle beraber kentsel dönüşümü işbirliği içerisinde yapalım" dedi.

"KÖŞEYE SIKIŞTI"
Kocaoğlu'nun kendisi hakkında söylemlerine de değinen Şengül, "Aziz Kocaoğlu 'ben sorunu çözmek istiyorum' diyor. Biz de çözmek istiyoruz. O zaman ihalesi yapılmış her şeyi hazır olan stadın yapımını neden engelliyor. Dünyanın her yerinde 5 dönüm araziyi verip 70 dönüm arazi almak şark kurnazlığıdır. Yalı'ya yapılacak stat için yapacak bir şeyi kalmadı, köşeye sıkıştı. Ne yapacağını bilemiyor. Gündemi saptırmaya vakit kazanmaya çalışıyor. Ayrıca siyasi ikbalim için Sayın Kocaoğlu'na ihtiyacım yok. Buralara gelirken onun sayesinde gelmedik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azİz Kocaoğlu'na 'dönüşüm' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN