Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ürettiği suyu kendi personeline vermiyor

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Ürettiği suyu kendi personeline vermiyor

İZSU'nun, Konak'taki yönetim binasında, her gün 1 milyon 600 bine yakın aboneye servis edilen içme suyu değil, İZBETON Şirketi'nden alınan Yamanlar kaynak suyu kullanılıyor

İzmirlilere çevre ve insan sağlığını gözeterek, kaliteli içme suyu sağlamakla görevli İZSU'nun, Konak'taki yönetim binasında, 1 milyon 600 bine yakın aboneye sunulan içme suyu yerine İZBETON Şirketi'nin Yamanlar kaynak suyunun kullandığı ortaya çıktı. Her perşembe, hizmet binasının önüne yanaşan su tankerinden uzatılan hortum, bina içindeki depoya bağlanıyor. Tanker bir taraftan depoyu kaynak suyu ile doldururken diğer yandan da İZSU ve bağlı şirketi İZBELCOM'da görev yapan personel, getirdikleri damacanaları tankerin yan tarafındaki musluklar aracılığı ile dolduruyor. Depoya doldurulan kaynak suyu, bina içinde içme amaçlı olarak tüketiliyor. Şebeke suyu ise tuvaletlerde ve temizlik işlerinde kullanılıyor. Kentin içme suyu yatırımlarını planlayan, projelendiren ve hayata geçiren İZSU bürokratları da şebeke suyu yerine kaynak suyu tüketiyor.

KORKMADAN İÇİN DENİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 2008 yılının haziran ayındı "İzmir'in içme suyunda arsenik var" şeklindeki açıklaması ile patlak veren arsenikli su krizinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su ve kanalizasyon şirketi İZSU, önce kuyu sularını ardından da barajlardan elde edilen içme suyunu yaptığı arıtma tesislerinde arıtarak şebekeye vermeye başladı. Arsenik krizi böylece aşıldı ancak bir süre önce Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir'in içme suyu ihtiyacının yüzde 38'lik bölümünü sağlayan Tahtalı Barajı'na kanalizasyon suyu karıştığını iddia etti. Kamuoyunda büyük tartışma yaratan bu iddianın ardından İZSU Genel Müdürlüğü, Buca Kaynaklar Mahallesi'nden geçen Tahtalı Çayı'na kanal sularının karıştığı iddiasını yalanladı. İZSU Genel Müdürlüğü, hem Tahtalı Baraj gölünden hem de derelerden aldıkları numunelerin standartlara uygun olduğunu dolayısı ile şebeke suyunun temiz ve içilebilir olduğunun altını çizdi ve "gönül rahatlığı ile şebeke suyunu içebilirsiniz" açıklaması yapıldı. Ancak, Egebi Sabah, misyonu İzmirliye içme suyu ve atık su hizmetlerini etkin, verimli, kaliteli ve sürekli sunmak olan İZSU Genel Müdürlüğü'nün Konak'taki genel müdürlük binasında şebeke suyu yerine kaynak suyu kullandığını ortaya çıkardı. İzmirlilere "temiz içebilirsiniz" denilen suyu İZSU bürokratları ve personelinin kullanmaktan kaçınması kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri memba suyunun daha temiz olduğu için değil tadının daha güzel olması nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Memba suyunun içiminin daha yumuşak olduğunu belirten yetkililer İzmir'in içme suyunun temiz olduğunu genel müdürlükte memba suyu kullanılmasının şebeke suyunun içilmez olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Yetkililer vatandaşların güvenle şebeke suyunu içebileceğini , İzmir'in içme suyunun Halk Sağlığı Müdürlüğü ile belirlenmiş olan 80 noktadan her hafta alınan numunelerle denetlendiğini ve "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürettiği suyu kendi personeline vermiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN