Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Utanç tablosu

İzmir'deki çöp sorununun boyutları giderek büyüyor. Harmandalı'da rögarlardan taşan çöp suları sokaklara aktı, vatandaşlar kokudan dışarı çıkamaz hale geldi. Çöplerin aktığı sokaklar kireçlendi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Utanç tablosu
Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in, artık ihtiyacı karşılayamayan Harmandalı Çöp Depolama Alanı çevresinde yaşanan sıkıntılar bitmek bilmiyor. Bölgede önceki gün patlayan rögarlardan taşan çöp suları Harmandalı sokaklarına aktı. Rögar kapakları üzerinde beyaz köpükler oluştu. Harmandalı Çöp Depolama Alanı görevlileri çöp sularının aktığı sokakları ve araziyi kireçledi. Rögar kapaklarından taşan çöp sularının aktığı Cumhuriyet Mahallesi sakinleri adeta isyan etti. Etrafa dayanılması güç koku yayılırken, sokaklyarda yürümek neredeyse imkansız hale geldi.. Harmandalı Çöp Depolama Alanı görevlileri de çöp sularının aktığı araziyi ve sokakları kireçleyerek önlem almaya çalıştı. 10 yıldır Harmandalı'nda yaşadığını söyleyen 56 yaşındaki Güler Ertan, "Zaman zaman rögarlar taşıyor. Çöp suları sokaklara akıyor. Etrafa mikrop yayılıyor. Özellikle kış aylarında bu sorunla karşılaşıyoruz" diye konuştu.

HASTALIK SAÇIYOR

Mahallede 10 yıl boyunca muhtarlık yaptığını anlatan Ünsal Albaz, "2015 yılına girmek üzereyiz. Çöp sularının rögarlardan taşmasıyla oluşan bu manzara ürkütücü. Kokusunun yanında etrafa mikrop ve hastalık da yayıyor" dedi. Sokakta yürürken hastalık kapacakları korkusunu yaşadıklarını ifade eden Keriman Zangal, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni göreve çağırarak çöplüğün bir an önce bölgeden kaldırılmasını istedi. Okula gidip gelirken her gün bu yolu kullandığını belirten İrem Yağcı, "Benim gibi yüzlerce öğrenci bu yoldan geçiyor. Özellikle küçük çocuklar için büyük tehlike yaratıyor. Çocuklar buradan hastalık kapabilir" dedi. Harmandalı'nda üç yıldır yaşadığını belirten Nazan Yavan, "İnsanlar buraya taşındığımı duyunca 'Ne işin var orada. Çöpün yanında mı oturulur' diye tepki verdiler. Çöpün kokusundan ve pisliğinden bıktık artık. Çocuklarımız mikrop kapacak diye çok korkuyoruz. En son yaşanan bu olay çöpün Harmandalı için ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdi" diye konuştu.

HALA VAHŞİ DEPOLAMA
İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 22 yıldır vahşi depolama yöntemiyle çöpler sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan kötü koku ve çöp suları da vatandaşları çileden çıkartıyor. Çöp tesisinin kapatılması için yol kapatan, eylem yapan, belediye başkanlarıyla görüşen Harmandalılar, hedeflerine ulaşamadı. Farkındalık yaratmak için Harmandalı Kültür Derneği tarafından "Çöpten Bir Hayat" isimli belgesel bile çekildi. Yönetmen Serdar Narin imzalı belgeselin ilk gösterimi Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utanç tablosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN