Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menderesli istemezse olmaz

Egeli Sabah, 'in güneyinde çöp tesisi için Palamutarası'nın belirlendiğini duyurdu. Menderes Belediye Başkanı Soylu, Kocaoğlu'nun kendileriyle temasa geçmesini beklediklerini bildirdi

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Menderesli istemezse olmaz
'de yeni katı atık bertaraf tesisleri için kuzeyde Yamanlar'ı belirleyen Büyükşehir Belediyesi'nin güneyde de Menderes Palamutarası mevkisinde karar kıldığının, Egeli Sabah tarafından kamuoyuna duyurulmasının ardından, konuya ilişkin ilk tepki Menderes'in AK Partili Belediye Başkanı Bülent Soylu'dan geldi. Başkan Soylu, Mendereslilerin çöp tesisi konusunda ne diyeceklerinin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Katı atık bertaraf tesisi kurulacak alanla ilgili tartışmaların yıllardır sürdüğünü dile getiren Soylu şunları kaydetti: " İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından konuyla alakalı bize yapılan her hangi bir bildirim yok. Eğer böyle bir karar alınırsa Sayın Aziz Kocaoğlu'nun bunu ilk bizimle paylaşacağını düşünüyorum. Eski dönemde bazı tartışmalar yaşanmış olabilir ancak bizim dönemimizde bir karar alınacaksa vatandaşımızın isteği yönünde, Menderes'imizin yararına olacak bir karar alınır. Göreve geldiğimizde söylediğimiz ve uyguladığımız bir şey var. O da halka rağmen değil, halkla beraber Menderesimiz'e hizmet etme anlayışımız."

BİR ADIM ÖNDE

Soylu, Menderes'te yaşayanların isteği dışında bir tasarrufta bulunmalarının söz konusu olmayacağınıbelirterek, "Çöp tesisi İzmir için ne kadar önemli ise Menderesli kardeşimin bu tesise bakışı da bizim için o kadar önemli. Menderes'e, Mendereslilerin isteği dışında kimse bir şey yapamaz. Onların konuyla ilgili düşünceleri neyse biz de ona uyarız. Ayrıca alan imar planlarında ağaçlandırılacak alan olarak görünüyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu. Konuyla alakalı Orman Bölge Müdürlüğü'nün kararı da önemli. Biz de konunun takipçisi olacağız. Herkes şunu iyi bilsin ki vatandaşımızın konuya bakışı ne ise bizim de bakışımız o olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın "diye konuştu. Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nın artık ömrünü tamamladığı İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin kuzeyinden sonra güneyinde de katı atık bertaraf tesisi kurmak sır gibi sakladığı yerin Palamutarası mevkisi olduğunu ilk olarak Egeli Sabah, İzmir'in gündemine taşıdı. Alternatiflerden Bornova Gökdere Köyü ve Torbalı Taşkesik mevkisinin elendiğini, yerel seçim öncesi de gündeme gelen fakat hem fikrin daha çok yeni olması hem de yörede yaşayanlardan tepkilerinin sandığa yansımaması amacıyla bir süreliğine askıya alınan Palamutarası'na katı atık bertaraf tesisi kurma düşüncesinin kesinleştiğini Egeli Sabah, okurlarına duyurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun talimatıyla Katı Atık Daire Başkanlığı çalışmalara kaldığı yerden yeniden başladığı, söz konusu alanın mülkiyetine sahip Orman Genel Müdürlüğü'ne yazı gönderilerek tahsis talep edileceğini, sonra ÇED süreci başlatılacağını, planlama süreci de sorunsuz atlatılır ÇED raporu alınabilirse tesisin kuruluş aşamasına geçileceğini İzmir kamuoyu, Egeli Sabah'tan öğrendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menderesli istemezse olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN