# Diren Menderes

Giriş Tarihi: 24.12.2014
# Diren Menderes

Egeli Sabah'ın, Menderes'e çöp tesisi yapılacağını duyurmasının ardından ilçede yaşayanlar tedirginliklerini dile getirirken, Şengül, çevre duyarlılığı çifte standart içerenlere tepki gösterdi

Menderes ilçesindeki Palamutarası mevkisinde çöp tesisi yapılması planına tepkiler giderek yükseliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamaktan kaçındığı alanın Palamutarası mevkisi olduğunu Egeli Sabah'ın ortaya çıkarmasının ardından, Menderes'te yaşayan vatandaşlar ve AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, yer seçimine tepki gösterirken, sosyal medyada da 'direnmenderes' başlığı ile açılan sayfada konuya ilişkin görüşlere yer veriliyor. Şengül konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, "Çevreye duyarlılığı siyasi kimliğine göre değişkenlik gösteren tüm Gezicilere yazıklar olsun. Nerede bu çevreciler? 15 yıldır İzmir'in çöpü nereye dökülüyor? Neden başka belediyeler enerji üretirken bizimki çevre kirliliği üretiyor? İzmir'in oksijen ve su kaynağı Menderese çöplük yapılamaz" dedi. Harmandalı'ndaki tesis gören herkesin, Aziz Kocaoğlu "çöp" dediği anda endişeye kapıldığını vurgulayan Şengül şöyle devam etti: "Menderes hem tarım havzası hem de kentin su ihtiyacının karşılandığı Tahtalı Barajı havzasını kapsıyor. Yapılacak tesis, içme suyunu bir şekilde tehdit altında bırakır. Herkes tepki gösterdiği için gizli yürütme çabası var. Vatandaş da panik oluyor. İzmir'in tabii ki çöp deponi alanlarına ve çöp dönüştürme tesisine ihtiyacı var. Bunu yıllar önce yapması gerekiyordu." Şengül, bu tür çalışmaların gizli yürütülemeyeceğini vurgulayarak, "Üniversitelerle şeffaf bir şekilde bütün detaylarını kamuoyu ile paylaşarak anlatması gerekiyor. 'Bana hükümet yardımcı olmuyor' diyordu. Gel beraber yapalım. Hükümet olarak destek verelim. Bu sadece Aziz Kocaoğlu'nun sorunu değil. İzmir'in sorunu, bunu beraber çözelim. Kocaoğlu'nun ben bilirim ben yaparım' duruşu var. İnşallah akıllanır da kentin, babasının çiftliği olmadığını hatırlar" dedi.

VATANDAŞ KORKUYOR

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'nun "Menderesli ne derse o olur" şeklindeki açıklamasının ardından Egeli Sabah, ilçenin nabzını tuttu. Vatandaşlardan bazılarının görüşleri özetle şöyle: İbrahim Gül: "Çöp tesisi yapılırsa buralar yaşanmaz hale gelir." Ali İnce: "Buraya çöp tesisi istemiyoruz. Tesisten gelen çöp suyu nereye gidecek. Eğer bu su yer altı sularına karışırsa o zaman biz burada ne içeceğiz, hayvanlarımıza ne içireceğiz." Adnan Çam: "Çöp tesisi kurulursa tamamen biteriz. O zaman köyü kaldırıp başka yere taşımak lazım.. Çöpten sızan pis su içme suyuna karışırsa içecek suyumuz da kalmaz." Levent Güleryüz: "Tesis yapılacak alanın zemini çok geçirgen. 5-10 kilometre ötemiz turizm bölgesi. Pis koku rüzgarın etkisi ile bu bölgeye ulaşır." Ali Aydın: "Çöp tesisinden sızan bütün pis sular eğim nedeniyle köye doğru akar, çöp tesisi istemiyoruz." Namık Şengül: "Bizim isteyip istememiz bir şey farketmeyecek diye düşünüyorum. Biz istemesek de gelip o tesisi buraya kuracaklar. O nedenle yapacak birşey yok!" AK Parti Bayraklı Belediye Meclis Üyesi Kemal Büyükkesim de Twitter'daki "direnmenderes" başlığının büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Aydın Şengül'ün öncülüğünde İzmir halkının duyarlılığını göstermek için Twitter'da böyle bir çalışma yaptık. Ciddi anlamda ses getirdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
# Diren Menderes
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN