Türkiye'nin en iyi haber sitesi

600 senelik kültür havuzuna yolculuk

AK Parti Konak İlçe Başkanlığı'nın açtığı Osmanlıca kursunda ders zili çaldı. Kursiyerler arasında yer alan İzmir İl Başkanı Bülent Delican, gençlerin ecdadını tanımasının önemine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 27.12.2014
600 senelik kültür havuzuna yolculuk
Tartışmaların alevlenmesi üzerine, Konak Belediyesi düzenlemekten vazgeçince, AK Parti İlçe Başkanlığı'nın üstlendiği Osmanlıca Kursu'nda, aralarında İzmir İl Başkanı Bülent Delican'ın da bulunduğu kursiyerler ders başı yaptı. Konak Halk Eğitim Merkezi'nce AK Parti İlçe Başkanlığı'nda verilecek kursun ilk dersi öncesinde AK Parti İl Başkanı Bülent Delican ve Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım açıklamalarda bulundu. Osmanlıca'nın eksikliğini hissettiğini belirten Delican, "Hükümetimiz büyük hizmetleri yerine getiriyor. Bunlar sadece yol, sağlık, ekonomik çalışmalar değil, aynı zamanda kültürel çalışmalardır. Biz bu adımlarla geçmişimizde yapılan hataları telafi etmeye çalışıyoruz. Barış süreci de bunun bir parçasıdır. Bu süreç başarı ile devam ediyor. İnşallah gelecekte kardeş kavgası olmayacak, geçmişteki değerlere sahip çıkılacaktır. Bu adımla birlikte gençler ecdadını iyi bilecek ve sahiplenecektir. Aydın nesiller yetiştirmek istiyoruz. Aydın birkaç dil öğrenmelidir. Tarihini iyi bilmelidir" dedi.

PEKDAŞ DA GELSİN

Osmanlıca kursuna Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş'ı da davet eden Delican, "Konak Belediyesi bu kursu düzenleme kararı almış. Biz de vesile olur öğreniriz diye başvuralım derken kurs kapatıldı. Biz Sema Pekdaş'a Türkiye'de artık bazı şeylerin normalleşmesi gerektiğini ve buna katkıda bulunması gerektiğini duyurarak çağrıda bulunduk. Aldığımız cevap pek hoş değildi. Konuyu siyasi faaliyet olarak gördüğünü ve vazgeçtiğini duyurdu. Türkiye'yi kamplara bölmeyelim, kimseyi ötekileştirmeyelim. Bu mahalle baskısından kurtulalım. Başkan bu baskıya dayanamadı. Sonra istiyorlarsa kendileri açsınlar diye bir mesaj gönderdi" diye konuştu.

HAFTADA İKİ GÜN

Kursun açılmasına öncülük eden İlçe Başkanı Temel Yıldırım da "Bugün tarihe yolculuğumuzun ilk günü... Tarihle aramızdaki engel kalkıyor. 600 yıllık bilgi havuzundan faydalanmak istiyoruz. Hızlı bir süreç yaşadık. 3 günde hocamız ayarlandı. Burada amacımız siyasi bir çıkar değildir. Kursumuz son talebe kadar devam edecektir. Konak Belediyesi'ne talep edenler taleplerini geri mi çekti ne değişti? Orada Osmanlıca öğrenmek isteyenler de mağdur oldu. Keşke başkan da gelseydi kursumuza katılsaydı" şeklinde açıklama yaptı. Konak Halk Eğitim Merkezi'nce AK Parti İlçe Merkezi'nde başlayan Osmanlıca kursu 15.00-17.00 saatleri ile 17.00-19.00 saatleri arasında iki farklı gruba verilecek. Dersler pazartesi ve perşembe günleri olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 senelik kültür havuzuna yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN