Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yedi ay geçti hala tek çivi çakılmadı

Giriş Tarihi: 27.12.2014
Yedi ay geçti hala tek çivi çakılmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin aylık 175 bin lira kira bedeliyle Akdemir Plaza'yı kiralamasının üstünden neredeyse 7 ay geçti. Ancak henüz tadilata bile başlanmadı, tam 1 milyon 225 bin lira boşa harcandı

İzmir'de, büyükşehir belediyesi hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasının ardından 1 Haziran 2014 tarihi itibarıyla sözleşme yapılarak kiralanan ancak daha taşınılamayan Halkapınar'daki Akdemir Plaza'da tadilat çalışması da başlatılamadı. Boş halde bekleyen binaya şimdiye kadar 1 milyon 225 bin lira kira ödemesi yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamu kaynaklarını hesapsızca harcadığını vurgulayan vatandaşlar, artık bu israfa son verilmesini istiyor.

EGELİ SABAH OLMASA...

Akdemir Plaza kiralanıp, 6 ay boş bekletildikten sonra kasım ayında yapılan havalandırma tadilatı ihalesinin ardından, binada herhangi bir çalışma göze çarpmıyor. Havalandırma sisteminde yapılacak tadilatın süresi 120 gün olarak belirlendi. Tadilatın en iyi ihtimalle ocak ayında başlayacağı düşünüldüğünde bile İzmir Büyükşehir Belediyesi tam 12 ay boyunca boş duran binaya toplamda 2 milyon lira 100 bin lira kira ödeyecek. Tadilat bedellerinin haricindeki bu rakam deyim yerindeyse hiçbir hizmet alınmadan adeta çöpe atılmış olacak. Tadilatın bedeli de göz önünde bulundurulduğunda İzmir'in kasasından 3 milyon liraya yakın para çıkmış olacak. Akdemir Plaza hazır hale getirilemediği için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerini depreme dayanıksız binada sürdürmesi ve çalışanları can güvenliği riski de kiralama skandalanın bir başka boyutu olarak dikkati çekiyor. Gökçeada açıklarında mayıs ayında meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem İzmir'de ciddi bir biçimde hissedilmiş, Egeli SABAH, İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunu duyurmuştu. İzmir gündemine bomba gibi düşen haberin ardından apar topar bina arayışına giren Büyükşehir Belediyesi, çareyi Halkapınar'daki Akdemir Plaza'da bulmuş, 175 bin lira aylık bedelle kira sözleşmesi yapmıştı. Akdemir Plaza'ya boşu boşuna kira ödendiğini İzmirliler yine Egeli Sabah'tan öğrenmiş, "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu", "Dünyanın en pahalı otoparkı", "Neresinden baksan skandal", "Meğer havalandırma sistemi de yetersizmiş", Ballı sözleşme" gibi başlıklarla yapılan haberler kent gündemine damga vurmuştu.

İNCELEME BAŞLATILDI
Egeli Sabah'ın konuyu gündeme taşımasının ardından, Temiz İzmir Derneği, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulunmuş, İzmir Valiliği, bunun üzerine iddiaları araştırması için muhakkik tayin etmiş, muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edilmiş, İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na göndermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi ay geçti hala tek çivi çakılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN