Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp cana 330 bin TL

Gültepe'de meydana gelen selde hayatını kaybeden 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ailesi, bilirkişinin kusurlu bulduğu Büyükşehir ve Konak belediyeleri ile İZSU'dan 110'ar bin lira talep ediyor

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Kayıp cana 330 bin TL
'de 7 Ağustos'taki şiddetli yağış sırasında, Gültepe semtinde sel sularına kapılarak hayatını kaybeden 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ailesi Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi ile İZSU'dan, 110'ar bin olmak üzere toplam 330 bin lira tazminat talep etti. Özkan ailesi taleplerine 60 gün içinde olumsuz yanıt verilmesi ya da hiç cevap verilmemesi durumunda avukatları Mehmet Bülent Ötkün aracılığıyla tazminat davası açacak. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Egeli Sabah'ın ulaştığı bilirkişi raporuna göre sel faciasında İZSU Genel Müdürlüğü asli kusurlu, Büyükşehir ve Konak Belediyeleri ise tali kusurlu bulundu. Bilirkişi raporunun ardından harekete geçen Özkan ailesinin avukatı Mehmet Bülent Ötkün, İZSU, İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyesi'ne tazminat taleplerini içeren bir dilekçe gönderdi. Olayda hayatını kaybeden Ümit Özkan'ın annesi Birgül, ağabeyi Sedat ve ablası Emine için ayrı ayrı tazminat talebinde bulunuldu.

MAĞDUR OLDULAR

Avukat Ötkün ailenin zararının giderilmesi için gönderdiği dilekçede, "Birgül, maktulün annesi olup eşinin vefat etmesi ve diğer oğlu Sedat'ın evlenmesi nedeniyle, oğlunun hayatını kaybetmesinin ardından destekten yoksun bir durumdadır. Maktulün kız kardeşi Emine, ağabeyinin vefat etmesi ve diğer kardeşi Sedat'ın evlenmesi nedeniyle kardeşinin ölümünden sonra destekten yoksun durumdadır" dedi. Avukat Ötkün, anne Birgül Özkan için 25 bin lira maddi, 20 bin lira manevi, abla Emine Özkan için 25 bin lira maddi, 20 bin lira manevi, ağabey Sedat Özkan için 20 bin lira maddi olmak üzere toplam 110 bin lira tazminatı 7 Ağustos 2014'ten itibaren işleyecek faiziyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve Konak Belediyesi'nden ayrı ayrı talep etti.

60 GÜN BEKLENECEK

Toplam 330 bin liralık tazminat talebinde bulunduklarını belirten avukat Mehmet Bülent Ötkün, "Soruşturma dosyasına gelen bilirkişi raporunda kusurlu çıkan 3 idareye de yasal koşullardan ötürü yazılı başvuruda bulunduk. 60 gün içinde olumsuz cevap gelirse ya da hiç cevap verilmezse İdare Mahkemesi'nde tazminat davası açacağız. Özkan ailesinin acısını bir nebze olsun hafifletmek için hukuk mücadelesi veriyoruz" şeklinde konuştu. İzmir'de 7 Ağustos'ta öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2 saat süren sağanak, geride ağır bilanço bırakmıştı. Boğaziçi semtinde, biriken su nedeniyle yolda kalan Kemal Akay'ın kullandığı 35 AN 2165 plakalı otomobile, bir başka otomobilde bulunan Erkan Sever, oğlu Berkay Sever ve 16 yaşındaki Ümit Özkan yardım etmek istemiş, bu sırada sele kapılan Özkan, park halindeki bir kamyonetin altında sıkışarak boğulmuştu. Cadde boyunca sürüklenen baba ile oğlu ise çevrede bulunanlar tarafından sudan çıkarılarak ambulansla hastaneye gönderilmişti. Özkan'ın ölüm haberini alan yakınları, olay yerinde sinir krizi geçirirken, Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Yaşar Çavdan, yağmur suyu kanallarının yer altına alınmasıyla ilgili 2 ay önce İZSU'ya başvurduklarını ancak hiçbir cevap alamadıklarını söylemişti. Selde boğulma tehlikesi atlatan Ercan Sever, Berkay Sever ve Neşet Bürcü, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp cana 330 bin TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN