Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi köşkte yangın

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gençlik merkezine dönüştürmek istediği Bornova'daki 150 yıllık tarihi Paterson Köşkü'nde çıkan yangın hasara yol açtı. Yangını tinercilerin çıkardığı öne sürüldü

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Tarihi köşkte yangın
İzmir'in Bornova Mustafa Kemal Caddesi'nde bulunan tarihi Paterson Köşk'ünde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Kısa sürede söndürülen yangın hasara yol açtı. Yangının çıkış nedenin kesin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Yangının köşkün tinerciler tarafından ısınmak için yakılan ateş nedeniyle çıktığı üzerinde duruluyor. Köşk, John Bortwick Paterson tarafından 1859 yılında inşa yaptırılmaya başlandı. 1986 yılında tinerciler tarafından çıkarılan bir yangın 38 odalı binanın ana yapısını ve batı kanadını neredeyse yok etti, doğu kanadına ise zarar verdi. Bahçesine yapılan kafeterya ile bir nebze olsun çekim merkezi haline getirilmeye çalışıldı. Kültür Bakanlığı, Peterson Köşkü'nün kullanım hakkını 49 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kiraladı. Sonrasında kullanım hakkıyla ilgili olarak bazı tartışmalar da gündeme geldi. İl Kültür ve Turizm Müdürü, geçtiğimiz yılın başlarında da köşkün "Turizm ve Gençlik Merkezi" ile "Atilla İlhan Edebiyat Müze ve Kütüphanesi" haline getirilmesi için Bakanlık ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışma yürüteceğini açıklamıştı.

1860 YILINDA YAPILDI
İzmir'in Levanten köşklerinden Paterson Köşk'ü, İngiliz tacir John Paterson tarafından 1860 yılında yaptırılmıştı. Daha önce de yanan 38 odalı Köşkte, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlatıldı. Paterson Köşkü'nün, restore edildikten sonra bir bölümünün Attila İlhan Edebiyat Müzesi olarak düzenlenmesi planlanıyor. Burada Atilla İlhan'a ait eserler ve objeler sergilenecek. Köşk, aynı zamanda gençlere de hizmet verecek. Ayrıca tiyatro, söyleşi gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi köşkte yangın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN