Tünelle siyaset yapma

İzmir'de yapımı devam eden projeleri inceleyen Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, kent için büyük önem taşıyan Konak Tünelleri'nin engellenmeye çalışılmasına anlam veremediğini dile getirdi

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Tünelle siyaset yapma
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İzmir'in tıkanan yollarını açmaya devam edeceklerini, Konak Tünelleri'nin engellenmek istemesini bir türlü anlayamadığını söyledi. Bakan Elvan, İzmir programı kapsamında uçakla geldiği Adnan Menderes Havalimanı'ndan trenle TCDD Torbalı İstasyonu'na geçti. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin de eşlik ettiği Bakan Elvan, gün boyunca İZBAN'da, Konak Tünelleri'nde ve bakanlığının yapımı devam eden diğer projelerinde incelemelerde bulundu. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın tünellerin yapımını engellemek için dava açtığının hatırlatılması üzerine Bakan Elvan, "İnanın hayretle karşılıyorum. Biz bunu İzmir halkımıza hizmet etmek için yapıyoruz. Bir belediyenin dava açmasını, hele hele hiçbir yasal altyapısı olmayan mesneti olmayan bir alanda dava açmasını yadırgıyorum. Düşünün bir bakanlık yasal süreçlerini, prosedürlerini tamamlamadan böyle bir işe başlayabilir mi? Mümkün değil. Burada hiçbir sıkıntımız yoktur. Siyaset arenası tüneller değildir. Siyaseti başka arenada yaparsınız" dedi. Bakan Elvan, Konak Tünelleri'yle ilgili tüm resmi prosedürlerin tam olduğunu, mayıs ayında tünelleri hizmete açacaklarını söyledi.

İZMİR ŞAHLANACAK
İzmir'in "inanılmaz bir potansiyeli" bulunduğuna dikkat çeken Bakan Elvan, "Özellikle ulaşım ile ilgili güçlü bir altyapı İzmir'i şahlandıracaktır. İzmir o kadar büyüyecek ki, Alsancak Limanı da yetmeyecek, Çandarlı da yetmeyecek. Biz hizmette yarışıyoruz. Biz hizmet yapmak istiyorsak, lütfen engel olmayın. Diyoruz ki gelin birlikte yapalım. İşbirliği halinde yapalım. Varsa bir sorun masanın etrafına oturalım konuşalım, tartışalım" diye konuştu. İzmir'i İstanbul'a bağlayacak olan yüksek hızlı trenin güzergahının Bergama'dan geçeceğine işaret eden Elvan, Bergama'dan Bursa ve Bursa'da Bilecik'e kadar olan kısımların yapım çalışmalarının devam ettiğine dikkati çekti.

500 MİLYON LİRA
İZBAN'ın bugüne kadar 222 milyon yolcu taşıdığını, projeye şu ana kadar 5,2 milyar liralık yatırım yapıldığını, bunun 1,2 milyar lirasının İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalan tutarın da TCDD tarafından karşılandığını söyleyen Elvan, "Bu yıl Bakanlık olarak İzmir ili için harcadığımız para 500 milyon lira. Bu yatırım miktarı daha da hızlı artacak, gelişecek" dedi. Gazetecilerin, "bazı ilçe belediyelerinin üst ve alt geçit yapımı konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden eşit hizmet alamadıklarını iddia ettiğini" hatırlatması üzerine Bakan Elvan, "Bir problem yaşanıyorsa, 'bu ilçe belediye başkanı benim partimden değil, dolayısıyla buraya yatırım yapmak istemiyorum' gibi bir anlayış varsa ki olduğunu da zannetmiyorum, böyle bir şey kabul edilemez" dedi. Bakan Elvan, Sabuncubeli Tüneli'nde çalışan alt işletmelerde çalışan işçilerinin maaşlarının ödenmediği yönünde şikayetlerin bulunduğunu, bu konuda da sorumluluklarının bulunmamasına rağmen çözümü konusunda talimat verdiğini ifade etti.

ASLI OLMAYAN YORUMLAR
İzmir'in bir liman kenti olduğunu ve böyle olmaya devam edeceğini kaydeden Elvan, "İzmir Limanı'na yönelik değişik beyanatlar veriliyor, hiç ilgisi, aslı olmayan yorumlar yapılıyor. Bunlar son derece yanlış. Çandarlı'da liman yapılması Alsancak Limanı'nın kapatılması demek değil. İzmir, hem Alsancak hem Çandarlı hem de diğer limanları kaldıracak potansiyele sahip. Biz İzmir'i transit taşımacılığın merkezi yapmak istiyoruz"diye konuştu.

YAZILIM VE LOJİSTİK MERKEZİ
Üniversitelere bakıldığında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kentin önemli bir altyapıya sahip olduğunu dile getiren Elvan, İzmir'in bir yazılım merkezi olabileceğini dile getirdi. Ankara ve İzmir'i yüksek hızlı tren ile bağlayacaklarını, bu projeyi hızla tamamlayacaklarını kaydeden Lütfi Elvan, İstanbul İzmir Otoyolu Projesi'nin de önemli bir kazanım olduğunu, bu hattın da yüksek hızlı tren ile bağlanacağını söyledi. Ulaşımda İzmir'e her türlü desteği vereceklerini söyleyen Elvan, "İzmir için başka projemiz lojistik merkez olması. İzmir'in rekabet gücünü yukarı çekeceğiz, özelikle sanayicilerin taşıma maliyetlerini aşağı çekeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tünelle siyaset yapma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN