Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vekiller kursta

Türk Dili ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi'nin düzenlendiği Osmanlıca kursunun ilk dersine, Manisa AK Parti milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş katıldı

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Vekiller kursta
Şube başkanlığını Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın yaptığı Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi, üyelerine yönelik Osmanlı Türkçesi kursu başlattı. Öğreticiliğini Türkçe öğretmeni Mustafa Ali Öztürk'ün üstlendiği kursun ilk dersi, Manisa Milletvekilleri Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Dersin başında bir konuşma yapan Mustafa Ali Öztürk, Osmanlı Türkçesi'nin devlet ve resmi yazışma dili olduğunu söyledi. 13-20. yüzyıllar arasında başta Anadolu olmak üzere, Osmanlı'nın hüküm sürdüğü yerlerde yaygın olarak kullanılan Türk yazın dili olduğunu kaydeden Öztürk, "Osmanlı Türkçesi asırlarca dünyaya hükmeden bir cihan devletinin dünya dillerine hükmettiği, bütün dünyanın evrensel bir dil olarak kabul ettiği ve öğrenmek için sıraya girdiği bir dil. Öğrenilmesi de zannedildiği gibi zor değil. İlerleme ve gelişmeye engel değil, bilakis atalarımızın asırlar içinde geliştirdiği özgün ve zengin bir Türkçe" dedi.

SEÇMELİ DERS OLDU

Dersin sonunda konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise, Osmanlı Türkçesinin gençlere öğretilmesi konusunda TBMM'ye ilk kanun teklifini kendisinin verdiğini hatırlatarak, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve diğer yetkililerle konuyu görüştüğünü söyledi.

GENÇLER İÇİN FIRSAT
Talim ve Terbiye Kurulu'nun teklifi değerlendirdiğini ve sosyal bilgiler liselerinde zorunlu, diğer liselerde ise seçmeli ders olarak konulduğunu ifade eden Özdağ, şunları söyledi: "Milletimize, gençliğimize hayırlı olsun. Gençlerimiz artık fen ve edebiyat fakültelerine, siyasal bilgilere ve diğer fakültelerimize giderken hazırlıklı olarak, Atalarının dilini öğrenerek gidecek. Türkiye'nin tamamında tarih ile barışma var. Milletdevlet barışması var. Benim de bu çorbada küçük de olsa bir tuzum olduğu için kendimi bahtiyar hissediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vekiller kursta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN