Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li değilsen cezayı ödersin

İşyerini mühürleyen Bornova Belediyesi'ne karşı yürüttüğü 10 yıllık hukuk mücadelesini kazanan iş adamı Demirakça, yine yapı tatil zaptı düzenleyen belediye hakkında suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 3.1.2015
CHP'li değilsen cezayı ödersin
İzmir'de uluslararası nakliyat işi yapan tanınmış iş adamı Ercüment Demirakça'nın, Pınarbaşı semtinde 6 depo ve bir ofisten oluşan işyerinin mühürlenmesine ilişkin olarak yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanmasına karşın, Bornova Belediyesi'nin işletmenin açılmasına izin vermediği ileri sürüldü. Bornova Belediyesi'nin, İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin kararını tanımadığını belirten Demirakça'nın avukatı Gamze Şimşek, bu nedenle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Belediye ile Demirakça arasındaki söz konusu kriz 2005 yılında başladı. Demirakça, Pınarbaşı'ndaki işyeri bahçesinin zeminindeki mıcırları kaldırarak beton döktürdü ve araçların park edebilmesi için sundurma yaptırdı. Yerlerdeki mıcırlar iş makinesiyle kazınırken, dere yatağının kenarındaki duvar yanlışlıkla yıkıldı. Bunun üzerine duvarın yerine demir parmaklık yapıldı.

"SENİ AKP'Lİ..."
Demirakça'nın iddiasına göre, bu bölgede evi bulunan ve duvarın yıkılmış halde gören Bornova Belediye Başkanvekili Bülent Çetinkaya'nın babası Kenan Çetinkaya, işyerinin önünde "Seni AKP'li...Burayı senin başına yıkacağım" diye işadamını tehdit etti. Kısa süre sonra da Demirakça'nın işyeri ruhsat eklerine aykırı inşaat yapıldığı gerekçesiyle Bornova Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi. Demirakça mührü sökünce 30 bin lira ceza ödedi ve İzmir 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Bilirkişi raporuna göre inşaatın 12 Ekim 2004 öncesi imar affından önce yapıldığı gerekçesiyle "unsurları oluşmayan suç"tan ötürü iş adamının beraatına karar verildi. Demirakça, yapı tatil zaptının (yapı durdurma tutanağı) iptali için İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Yerel mahkeme yapı tatil zaptını iptal etmedi ve Danıştay da kararı onadı.

YENİDEN YARGILAMA

Bu kararın ardından hukuk yolları tıkanınca eli kolu bağlanan Demirakça, 19 Şubat 2014'de avukatı Gamze Şimşek'in de desteğiyle Bornova Tapu Müdürlüğü ile Bornova Belediyesi arasında geçen bir yazışmadan işyerinin ruhsat kayıtlarının olduğunu ortaya çıkardı. Belgeleri değerlendiren yerel mahkeme yeniden yargılama talebini kabul etti. Demirakça, İdare Mahkemeleri tarihinde 5. kez yeniden yargılama hakkı kazanan kişi oldu ve 22 Mayıs 2014'te yapı tatil zaptının iptali davasını kazandı. Danıştay da yerel mahkemenin kararını onayınca Bornova Belediyesi ruhsatı geri verdi. Fakat 4 gün sonra ruhsat eklerine aykırı inşaat yapıldığı gerekçesiyle işyeri yeniden mühürlendi. Mührü tekrar söken Demirakça'ya bu kez 80 bin lira ceza kesildi.

AK PARTİLİ DEĞİLİM

Avukat Gamze Şimşek, Bornova Belediyesi'nin İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin kararını tanımadığını bu nedenle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Ercüment Demirakça ise yasalara aykırı bir işlem yapmadıklarını, bilirkişinin de bunu teyit ettiğini belirtti. AK Partili diye kendisini tehdit ettiklerini, oysa MHP'li olduğunu kaydeden Demirakça , "Yaklaşık 10 yıldır Bornova Belediyesi ile uğraşıyorum. Hukuk savaşını kazanmama rağmen yine işyerim aynı gerekçelerle mühürlendi. 400 kişiye istihdam sağlıyordum. Depolarımı kullanamadığım için şu an 38 kişi çalıştırıyorum" dedi.

İŞLEMLER YASAL
Bornova Belediyesi yetkilileri, söz konusu işyerinin imar affından yararlandığına dair bir kayıt bulunmadığını belirterek, "İmar affından yararlandıklarına yönelik belgeler bulmuşlar ve geçen dönem sunmuşlar. Belediye, bu süreçte ruhsat verdi. Daha sonra ekipler yerinde inceleme yaptılar. Krokiler ve uydu fotoğrafları gibi şeyler incelendi. İmar affıyla ilgiisinin bulunmadığı belirlendi. Tutanak tutuldu. Söz konusu alanda yeni yapılar tespit edildi. Bunların kaçak olduğu belirlendi. Ekiplerin yaptıkları işlemler yasal" şeklinde açıklama yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li değilsen cezayı ödersin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN