Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşım zammı yargıya taşındı

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Büyükşehir'in yaptığı ulaşım zammını mahkemeye taşıdı. Asgari ücrete yapılan artışa bakıldığında zammı fahiş bulan Dağ, "Ankara ve İstanbul'da ulaşım daha ucuz" dedi

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Ulaşım zammı yargıya taşındı
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi İzmir Milletvekili Avukat Hamza Dağ, yıl sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşıma yaptığı zamların iptal edilmesi ve yürütmesinin durdurulması için İzmir İdare Mahkemesi'nde dava açtı. İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesine verilen dava dilekçesinde İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafnıdan 12 Aralık 2014 terihinde alınan ve yeni yılın ilk gününden itibaren uygulanan toplu uluşam zammı tarifesinde tam bilet fiyatlarına 25 kuruş, öğrenci biletlerine ise 15 kuruş zam yapılmış, toplamda belediye otobüsü, metro, deniz ve kara ulaşımına yüzde 9-12 arasında zam yapılmıştır. Meclis Kararı ile tam bilet fiyatları 2 liradan 2.25 liraya, öğrenci bileti fiyatları 1.10 liradan 1.25 liraya, öğretmen bileti fiyatları ise 1.40 liradan 1.60 liraya çıkmıştır. Söz konusu karar hukuki dayanaktan yoksundur. İdari Yargılama Usulü Kanununun 2.maddesine göre idari işlemlerin yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden hukuka uygun olması şarttır. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 12/12/2014 tarih, 1131 numaralı meclis kararı bu unsurlar yönünden hukuka aykırıdır. Bu nedenle iş bu kararın iptali gerekir" dedi.

"HUKUKA AYKIRI"
Zammın Meclis Kararı 5216 Sayılı Kanun ve ilgili mevzuatta belirtilen usule uygun olmayarak yetki ve şekil yönünden hukuka aykırı olarak verildiğini söyleyen Dağ, "Bu nedenle iş bu kararın iptali gerekmektedir. Ayrıca Belediye Meclisi tarafından ulaşıma yapılan düzenlemeyle getirilen yüzde 9-13 arasındaki zam fahiştir. Zira 2014 yılının 1.döneminde net asgari ücret 846 lira, 2.döneminde ise net asgari ücret 891,04 liradır.

"İNCELENECEK"
Asgari ücret ve asgari ücrete 2015 yılında yapılacak zam dikkate alındığında yapılan zammın fahiş ve hukuka aykırı olduğu aşikardır. Bu işlem ile dört kişilik ailesi olan bir asgari ücretlinin aldığı ücretin önemli bir bölümünü ulaşıma ayırması gerekmekte olup, bu da İzmir de yaşayan vatandaşın daha da yoksullaşmasına neden olacaktır. Bu durum mahkemece yapılacak bilirkişi incelemesinde de ortaya çıkacaktır" dedi. İstanbul ve Ankara'daki hatların uzunluğuna bağlı olarak İzmir'de toplu ulaşımın ücretini çok fahiş olduğunu belirten Dağ, "Son yapılan zamdan itibaren enflasyon oranlarında bir değişiklik olmamasına karşın davaya konu ettiğimiz meclis kararı ile geçerli bir neden yokken zam yapılması usul ve yasaya aykırıdır. Ankara'da tam biletin 2 lira olduğu, İstanbul'da da yine 2.25 altında olduğu ve İstanbul ve Ankara'daki hatların uzunluğu göz önüne alındığında İzmir'in ulaşımı pahalıdır. Açıkladığımız nedenlerle idarece keyfi uygulamayla hammadde ve işçilik maliyetleri hesaplanmadan ulaşıma zam yapılması ve bu oranın fahiş olması hukuki dayanaktan yoksundur. Hukuka açıkça aykırı olarak verilen meclis kararının uygulanması telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle yürütmenin durdurulması gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşım zammı yargıya taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN