Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatalı imal gemileri nasıl teslim aldınız?

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 117 milyon euroya Özata Tersanecilik'e ihale ettiği 15 adet yolcu vapurundan bu güne kadar teslim edilen dördünde yaşanan sorunlar meclis gündemine taşındı

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Hatalı imal gemileri nasıl teslim aldınız?
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin son toplantısında AK Partili üye Gemi İnşa Yüksek Mühendisi Ünal Özsır, her biri 23 milyon liraya mal olan yolcu vapurlarının bu güne kadar 4 tanesinin İzmir'e geldiğini ancak eksik ve hatalı teslim alındığı için geri gönderildiğini hatırlatarak, "Bunlar nasıl teslim alındı" diye sordu. Ünal Özsır, yanlıştan artık dönülmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "İZDENİZ'in elindeki gemiler ömrünü doldurunca yeni gemiler için ihaleye çıkıldı. Şimdiye kadar 4 gemi İzmir'e geldi. Ancak eksik ve hatalı olarak teslim alındığı için geri gönderildi. Bu gemiler nasıl eksik ve hatalı olarak teslim alınmıştır? Bu gemilerin belediyeye yararı oldu mu? Cumartesi pazar günleri gemiler yetersiz kalıyor. Altyapı hazırlanmadan gemiler sipariş edildi. Gemilerin bakım-onarımlarının yapılacağı bir yer yok. İskele sorunu var. Bu gemilerin teslim süresi yazmıyor mu? Süresi geçtiği için bir yaptırım uygulanmıyor mu? İZDENİZ'in yeni aldığı personelle birlikte maliyeti ne olacak? Yeni gemiler geldi diye yolcu sayısı arttı mı? Bir an önce bu projeyi durdurup bu yanlıştan dönmelisiniz. Yalova'daki tersaneyi ihya ettiniz" çıkışı geldi.

SEBEP AKTARMALI SİSTEM

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise gemilerdeki hataların "düzeltilemeyecek kadar" olmadığını belirterek, "Veremeyecek hesabımız yok. Belediyemizde gizli saklı iş olmaz" diye bu sorulara cevap verdi. İzmir'de son günlerde belediye otobüsü şoförlerinin darbedilmesinin de gündeme geldiği mecliste AK Partili üye Çağlar Haspolat, "Saldırılar aktarmalı sistem yüzünden. Şoförlerin ve yolcuların psikolojisi bozuldu. İzmir halkı aktarmalı ulaşım sistemi kabul etmedi. Bu eziyetin çözüme kavuşturulması halkımızın ve şoförlerin selametinedir" dedi. Kocaoğlu ise birilerinin İzmir halkı ile oyun oynadığını iddia ederek, "Sistematik olarak şoförlerin darp edilmeye maruz kalmasındaki sorunu anlamakta sıkıntı çekiyorum. Aktarmalı sistemle alakası olmadığına inanıyorum" diye konuştu.

KURULUŞ AMACINDAN SAPTI

AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da İZBETON'un zarar ettiğini belirterek, "İZBETON zamanında özel sektörle çok rahat rekabet edebilecek konumdaydı. Bu şirketin zarar etmeyi nasıl becerdiğini anlamış değiliz. İZBETON'un sermaye artışına hayır diyoruz" dedi. Oturumda AK Parti Grubu'nun ret oylarına karşılık Büyükşehir'in kasasından belediye şirketlerine 205 milyon lira aktarılması kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatalı imal gemileri nasıl teslim aldınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN