Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'yi yönetenlere tabandan manifesto

CHP'de Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesiyle başlayan kriz, "Cemaatle işbirliği yaptık" diyen vekillerin disipline verilmesiyle büyüdü

Giriş Tarihi: 21.1.2015
CHP'yi yönetenlere tabandan manifesto
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "CHP yerel seçimlerde cemaatle işbirliği yaptı" dediği için kınama cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi, daha önce cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesinden de rahatsızlık duyan parti tabanını harekete geçirdi. Eski Seferihisar Belediye Başkanı Mehmet Ergon'un da aralarında bulunduğu bir grup partili, hafta sonu bir araya gelerek son dönemdeki gelişmeleri masaya yatırdı. Seferihisar Kültür Merkezi'nde yapılan toplantı sonrası Atatürkçü Cumhuriyetçi Birlik adı altında bir komite oluşturuldu. Komite, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderilmek üzere 4 maddelik bir manifesto kaleme aldı. Hazırlanan metinde Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında çatı adayının belirlenmesinde tüm sorumluluğu tek başına üzerine alarak böyle bir karar vermesinin partide güvensizlik ve umutsuzluk yarattığı ifade edildi. Birgül Ayman Güler'in "Parti cemaat ile işbirliği yaptı" dediği için disipline sevk edilmesinden duyulan rahatsızlık da bu metinde dile getirildi.

TASFİYE DURDURULSUN

Partinin kuruluş felsefesine aykırı gelişmelerin, yine partinin duyarlı kesimlerince tepkiyle karşılandığına dikkat çeken komite üyeleri, manifestoda "Bu partililerimize karşı başlatılan tasfiye hareketinin durdurulması, verilen disiplin cezalarının da kaldırılması birlik bütünlüğümüz açısından önemlidir "görüşünü ifade etti. Komite üyelerinden Müslüm Benli, Seferihisar'dan bir çoban ateşi yaktıklarını bu hareketin başta İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere bir çok ilde büyük ses getirdiğini belirtti. Benli, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun desteklenmesinin partide kırılmaya ve çok büyük moral bozukluğuna neden olduğunu, kötü gidişe dur demek için yola çıktıklarını anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu süreçte olanlara karşı çıkanlar partiden ihraç edilmeye başlandı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu duruma düşmesini büyük acı olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'nin 3 büyük şehrinden başlamak üzere bu çoban ateşini yaktık. Çok büyük ilgi var. Fitilini ateşlediğimiz bu hareketle Türk siyasetine çeki düzen vermeyi hedefliyoruz."

KOMİTE OLUŞTURULDU
Hazırladıkları manifestoyu CHP Genel Merkezi'ne ve partinin yetkili organlarına da göndereceklerini belirten Benli, cumhuriyetçiler ve Atatürkçüler arasında büyük bir dağınıklık olduğunu, bu yüzden iktidar seçeneği oluşturamadıklarını söyledi. Oluşturulan komitede Mehmet Ergon, Müslüm Benli, Atilla Pafdalı, Hüseyin Kızılkaya ve Seyfettin Güler gibi isimler yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'yi yönetenlere tabandan manifesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN