Ayrıcalıklı imar hakkı davasında ilk duruşma

'de bazı arazilere yasalara aykırı olarak imar hakkı verildiği iddiasına ilişkin, sanıkları arasında Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu davanın ilk duruşması yapıldı

Giriş Tarihi: 22.1.2015
Ayrıcalıklı imar hakkı davasında ilk duruşma
Buca, Seferihisar ve Karabağlar ilçelerindeki arazilere 2009-2011 yıllarında mevzuata aykırı şekilde ayrıcalıklı imar hakkı verdikleri iddiasıyla, haklarında dava açılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile dönemin ilçe belediye başkanları ve büyükşehir belediye meclis üyelerinin aralarında bulunduğu 128 sanıklı davaya başlandı. İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, salonun küçük olması nedeniyle 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve diğer bazı sanıklar ile avukatlarının katıldığı duruşmada iddianame okundu. Hakim, iddianamede, Karabağlar'da Tahsin Yazıcı mahallesinde, "ortaokul alanı" iken, "eğitim ve sosyal tesis alanı" olarak yapılan değişiklikte İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün görüşünün alınmadığı, yine aynı ilçede "park jeolojik yapı yasaklı koruma alanları" ve "orta yoğunluklu konut alanı" olarak belirlenmiş bölgenin ölçeklere uyulmadan konut alanı olarak belirlendiği, Buca ilçesindeki bir arazide "arka bahçe mesafesi"ne uyulmadığı, Seferihisar'daki bir arazide de "kıyı imar planı"na aykırı karar verildiği gibi suçlamaların bulunduğunu kaydetti.

KAMU ZARARI OLUŞMADI

Savunma yapan sanık Murat Bakan, söz konusu tarihler arasında Karabağlar meclis üyesi ve CHP meclis grup başkan vekili olarak görev yaptığını, söz konusu işlemlerde hiçbir kamusal zararın oluşmadığını söyledi. Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları reddetti ve beraat kararı verilmesi talebinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, iddianamede belirtildiği gibi bir suç unsurunun olmadığını savundu. Suçlamaları kabul etmediğini, beraatini istediğini kaydeden Kocaoğlu, ceza verilmesi halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını şu aşamada istemediğini, çünkü suçsuz olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrıcalıklı imar hakkı davasında ilk duruşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN