45 bin lira yüzünden belediyeye icra gitti

Turgut Özakman Parkı'nın kuyusunu açan firma, alacağını tahsil edemeyince icra memurlarıyla birlikte Karşıyaka Belediyesi'ne gitti. Karşıyaka 3. İcra Dairesi, belediyeye 10 günlük süre tanıdı

Giriş Tarihi: 24.1.2015
45 bin lira yüzünden belediyeye icra gitti
Karşıyaka Belediyesi Turgut Özakman Parkı'na su kuyusu açan firmaya 37 bin 760 lirayı ödeyemeyince, icralık oldu. Firma sahibi Rahman Biçerli (27), faiziyle birlikte 45 bin lirayı bulan alacağını tahsil etmek için avukatı Fatih Kanmaz ve icra memurlarıyla birlikte dün Karşıyaka Belediyesi'ne gitti. Belediyeye mal beyanında bulunması Karşıyaka 3. İcra Dairesi'nce 10 günlük süre tanındı. Belediye mal beyanında bulunmazsa, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin son kararına göre Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar'ın makam aracı bile haczedilebilecek. İçişleri Bakanlığı'ndan bu konu ile ilgili müfettiş talep edeceğini belirten Biçerli, "Belediye yetkilileri şu an ödeme yapamayacaklarını söylediler. Ödemeleri sıraya koyduklarını, halen 2014 yılı mayıs ayı ödemelerini yaptıklarını, benim alacağımı ancak 6-7 ay sonra verebileceklerini belirttiler. Belediye her gün alacaklarına faiz ödemek zorunda kaldığı için kamu zararı oluşuyor. Bu nedenle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

FAİZ İŞLEMEYE BAŞLADI
İzkon Jeotermal Pompa Sistemleri adlı firma, Karşıyaka 7532 sokak'ta bulunan Turgut Özakman Parkı'nın kuyu açılması yapım işini aldı. Parktaki işlerini tamamlayan firma belediyeye 8 Ekim 2014'te 37 bin 760 liralık bir fatura kesti. Faturanın üzerinden 45 gün geçtikten sonra ödeme yapması gereken Karşıyaka Belediyesi bunu yapamadı. Bunun üzerine firma sahibi Rahman Biçerli (27), avukatı Fatih Kanmaz aracılığıyla Karşıyaka 3. İcra Dairesi'ne başvurarak 26 Aralık 2014'te haciz işlem başlattı. Aradan geçen sürede tutar 45 bin 385 lira oldu. Biçerli, dün 3. İcra Dairesi memurlarıyla ve avukatı ile birlikte belediyeye hacze gitti. İcra dairesi memurları belediyeye mal beyanında bulunması için 10 günlük süre tanıdı.

MAKAM ARACI TEHLİKEDE

10 günlük sürede belediye mal beyanında bulunmazsa, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin son kararlarına göre Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın makam aracına bile el konulabilecek. Belediyenin ödemeleri gününde yapmadığı için alacaklılara faiz ödemek zorunda kaldığını belirten Biçerli, "Kamu zararı oluşuyor. Bu nedenle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım. Avukatım Fatih Kanmaz aracılığıyla İçişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili müfettiş talep edeceğim" diye konuştu. Avukat Fatih Kanmaz, "İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş talebimiz olacak. Ayrıca müvekkilimin talebi üzerine kamu zararı oluştuğu için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu. Karşıyaka Belediyesi'nin açıklamasında "Rutin bir işlem. Her firma kanuni olarak hakkını koruyabilir. Ödeme yapılacak" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
45 bin lira yüzünden belediyeye icra gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN