Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZFAŞ'ta kan kaybı! Karatay da bıraktı

83. İEF'teki tercüme krizinin yol açtığı ayrılıkların ardından, bu kez de kuruma 25 yıldır hizmet veren genel müdür yardımcısı Zeki Karatay, sürpriz bir kararla İZFAŞ'ı bıraktı

Giriş Tarihi: 24.1.2015
İZFAŞ'ta kan kaybı! Karatay da bıraktı
Büyükşehir Belediyesi'nin Fuarcılık Şirketi İZFAŞ'ta Ağustos 2014'te 83. İEF öncesi Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile Genel Müdür Mehmet Şakir Örs'ün istifası ve 5 yöneticinin iş akitlerinin sonlandırılmasına yol açan krizinden sonra şimdi de kurumda 25 yılı aşkın bir süredir görev yapan Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karatay görevinden ayrıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da çete lideri olduğu iddiası ile yargılandığı tarihi büyükşehir soruşturması kapsamında tutuklanarak 6 ay cezaevinde yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan Karatay'ın İZFAŞ'la yollarını ayırması büyük şaşkınlık yarattı. Karatay'ın emeklilik dilekçesini vermeden önce görüştüğü, Kocaoğlu'nun ayrılığı uygun gördüğü öğrenildi. Karatay, yazılı olarak yaptığı açıklamada 25 yıllık iş tecrübesiyle yine İzmir fuarcılığı için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Karatay bundan 25 yıl önce Nejat Uygur Tiyatrosu'nda çaycı olarak başladığı İZFAŞ serüvenini genel müdür yardımcısı olarak sonlandırdığını ifade etti.

ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI
Karatay'ın kurumla yollarını ayırması şaşkınlığa yol açtı ve kulislerde "İZFAŞ kan kaybetmeye devam ediyor" yorumlarına neden oldu. Emeklilik dilekçesini vermeden önce görüştüğü Başkan Kocaoğlu'nun böylesine önemli bir karar vermede kendisine destek olduğunu ifade eden Karatay, yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "İlk işim Nejat Uygur Tiyatrosu'nda çaycılıktı. Son görevim ise genel müdür yardımcılığı oldu... Hani iş hayatında hep bir merdivenden söz edilir ya, ben o merdiveni gerçek anlamda basamak basamak çıkanlardanım. Fuarcılığın her aşamasında görev aldım. İzmir fuarcılığının son çeyreğinde bilfiil görevdeydim. Emeklilik zamanım geldiğinde ise Sayın Başkanımla görüşerek İZFAŞ'tan emekli oldum. Elbette yine fuarcılık yapacağım ve İzmir fuarcılığı için çalışacağım. Bu benim mesleğim, ama iş hayatının dönüm noktaları geldiğinde o noktaları ertelememek gerektiğine inanıyorum. Bunca yıllık organizasyon tecrübesi bana bunu gösterdi. Bu nedenle, bu önemli kararımda bana destek olan başta Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu olmak üzere tüm meslektaşlarıma ve sevgili dostlarıma teşekkür ederim"dedi.

YERİNE KİM GELECEK?
İZFAŞ'taki görevlerinin yanı sıra 2008-2011 arasında Büyükşehir Belediyesi Protokol Müdürlüğü görevini de yürüten Karatay, Tanıtım Organizasyon, İdari İşler, Satın alma ve Mali İşler Müdürlüklerinden sorumluydu. Karatay'dan boşalan koltuğa kimin getirileceği merak ediliyor. 83. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın düzenlendiği Ağustos 2014'te Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Güney Afrika ülkesi Mauritius Yatırım Ajansı'nın ortaklaşa düzenlediği toplantıda Mauritius Sanayi, Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Cader Sayed Hossen'in konuşması sırasında tercüme krizi yaşanınca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs'ün istifasını istemiş, ardından 5 yöneciyi görevden almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZFAŞ'ta kan kaybı! Karatay da bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN